Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Sürdürülebilir Finans Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, iç talebin büyümeye güçlü katkı sağladığını ancak yumuşayacağını belirtti. İhracatçılar için pazarların büyüyeceğini ve rekabet ile verimliliğin artırılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Yeni Ekonomik Stratejiler ve Dış Borç Hedefleri

Bakan Şimşek, cari açığın milli gelire oranını yüzde 2,5'in altına çekmeyi hedeflediklerini ifade etti. Bu oranın altına düşmesinin, Türkiye'nin dış borcunu düşürme ve rezerv pozisyonunu iyileştirme fırsatı sunduğunu açıkladı. Ayrıca, sanayi sektöründe kamu desteğiyle bir dönüşüm planladıklarını ve altın ithalatına kota getirerek dış döviz çıkışını sınırladıklarını belirtti.

Finansman Erişimi ve Uluslararası İlgi Artıyor

Şimşek, finansmana erişimde sıkıntı olmadığını, uluslararası bankalar nezdinde Türkiye'ye olan ilginin arttığını ve kredi derecelendirme kuruluşlarının olumlu yönde not artırımı yaptığını kaydetti. Türkiye'nin risk primlerinin düşmesiyle finansman maliyetlerinin azaldığını söyledi.

Depremin Ekonomik Etkileri ve Enflasyonla Mücadele

Türkiye'nin yaşadığı depremin ekonomik üzerindeki etkilerine de değinen Şimşek, bütçe açığını azaltmak için alınan önlemlerin enflasyonist etki yarattığını belirtti. Para politikasının yeniden yapılandırılmasının enflasyonu çıpalayacağını ve enflasyonu tek haneye indirme hedeflerine ulaşacaklarını ifade etti.

Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği

Gelecek Planları: Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

Son olarak, yatırım ortamını iyileştirme ve hayat pahalılığı baskısını azaltmanın kendileri için kritik hedefler olduğunu dile getiren Şimşek, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte tasarruf ve verimlilik paketinin detaylarını açıklayacaklarını duyurdu.

Editör: Halit Alptekin