Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamada, dört farklı hisse senedi üzerindeki işlemlere yönelik önleyici tedbirlerin uygulanacağını bildirdi. Gerçekleştirilen incelemelerin ardından, bu tedbirlerin Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde alındığı belirtildi.

Tureks Turunç Madencilik ve Reeder Teknoloji Paylarında Kısıtlamalar

Açıklamaya göre, Tureks Turunç Madencilik (#MARBL.E) ve Reeder Teknoloji (#REEDR.E) şirketlerinin payları, 15 Şubat 2024 tarihinden 14 Mart 2024 tarihine kadar kredili işlemlere konu edilmeyecek. Söz konusu tedbirler, piyasadaki olası spekülasyonların önüne geçmek ve yatırımcıların korunmasını amaçlıyor.

Dofer Yapı Malzemeleri ve Ufuk Yatırım Paylarına Uygulanan Tedbirler

Benzer bir süreç içerisinde, Dofer Yapı Malzemeleri (#DOFER.E) paylarına 15 Şubat'tan 14 Mart'a kadar brüt takas uygulanacak. Ufuk Yatırım (#UFUK.E) hisseleri ise aynı dönemde emir paketi tedbiri altında işlem görecek. Emir paketi tedbiri, piyasa emirlerinin ve limitli emir girişlerinin kısıtlanmasını, emir iptallerinin ve emir miktar azaltımlarının yasaklanmasını içeriyor.

Alınan önlemler, piyasalardaki dalgalanmaları kontrol altına almak ve yatırımcıların güvenini sağlamak için hayati önem taşıyor. Borsa İstanbul'un bu adımları, piyasa düzeninin korunması ve sağlıklı bir yatırım ortamının sürdürülebilmesi için kritik öneme sahip. Yatırımcılar ve piyasa gözlemcileri, ilgili hisselerdeki bu yeni düzenlemeleri dikkatle takip etmeli.

Editör: Halit Alptekin