Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'nin hizmet ihracatında tarihi bir başarıya imza attığını, ilk kez 100 milyar dolarlık bir rakama ulaşıldığını belirtti. 2023'ün ikinci yarısında dış ticaret açığında görülen düşüş ve cari işlemler hesabındaki önemli iyileşmeyi vurguladı. Bolat, cari işlemler açığının 2023 Aralık ayında yüzde 65,2 azalarak 2,1 milyar dolara, yıl genelinde ise yüzde 8 azalışla 45,2 milyar dolara gerilediğine dikkat çekti.

Yıllıklandırılmış Cari İşlemler Açığı ve Dış Ticaret Açığında Azalma

Ticaret Bakanı, 2023 Mayıs ayında 60,1 milyar dolar olan yıllıklandırılmış cari işlemler açığının, Aralık ayı itibarıyla 14,9 milyar dolar azalarak 45,2 milyar dolara düştüğünü açıkladı. Geçen yıl Temmuz ayından itibaren her ay azalan yıllıklandırılmış dış ticaret açığının, cari işlemler açığının olumlu bir trend sergilemesine katkı sağladığını belirtti.

Seyahat Gelirlerinde Rekor Artış

Aralık ayı cari açıktaki gerilemede dış ticaret açığının yıllık yüzde 43,2 azalarak 4,6 milyar dolar olmasının etkili olduğunu ifade eden Bolat, 2023 yılında 100 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşan hizmet gelirlerinin altında yer alan seyahat gelirlerinin, 48 milyar dolarla rekorunu yenilediğini vurguladı. Ticaret Bakanlığı'nın, ihracat stratejileri ve sunduğu desteklerle yerli üreticileri korumaya yönelik ithalat politikalarıyla cari işlemler hesabındaki olumlu eğilimin sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi. Bakan, inovasyon, üretim, yatırım, istihdam, ihracat ve adil bölüşüm kapsamında şekillenen politikalarla Türkiye ekonomisinin daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşınmasını hedeflediklerini belirtti.

Editör: Halit Alptekin