Geçtiğimiz yıl kilogramı 650 lira olan baklavaya yaklaşık yüzde 30 oranında bir zam yapıldı. Şu anda kilogramı 800-850 lira arasında değişen Antep Baklavası, artık bölge halkı yerine, kente gelen yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen bir lezzet haline geldi.

Çeşitlilik Artıyor, Fiyatlar Yükseliyor

Kare baklava, şöbiyet, havuç dolama gibi geleneksel çeşitlerin yanı sıra, günümüzde midye, çikolatalı, mor baklava gibi yeni çeşitlerle zenginleştirilen Antep Baklavasının bazı çeşitlerinde kilogram fiyatı bin lirayı buluyor. Fiyatların artışı nedeniyle, genellikle en az bir kilo ya da yarım kilo olarak satın alınan baklava, şimdi tek dilim olarak satılmaya başlandı. Bir dilim baklavanın fiyatı ise, kalitesine göre 25-50 lira aralığında değişiyor.

Ambalajlı Tek Dilim Baklava Satışları Artabilir

Ambalajlı tek dilim baklava satışları henüz yaygın olmasa da, yaşanan hayat pahalılığı karşısında gelecek dönemlerde daha çok tercih edilmesi bekleniyor. Baklavacılar, fiyat artışının nedenini açıkladılar: Boz fıstık fiyatlarında bir artış olmamakla birlikte, sadeyağ fiyatları yüzde 30 civarında artarak kilosu 320 liradan 450 liraya yükseldi. Bir kilo baklavada kullanılan 150-200 gram boz fıstığın kilogram fiyatı ise 800-850 lira seviyelerinde.

Editör: Halit Alptekin