Altın fiyatları, primli seyir izlerken, yatırımcılar ABD'de açıklanacak enflasyon verilerine odaklanmış durumda. Fed'in bu yıl gerçekleştirmesi beklenen faiz indirimlerinin zamanı ve büyüklüğüne yönelik ipuçları arayan piyasalar, altının ons ve gram fiyatındaki değişimleri yakından takip ediyor.

Altının dün ons fiyatındaki düşüşe paralel gerileyen gram fiyatı, günü yüzde 1 azalışla 2 bin 423 liradan tamamladı. Bugün ise saat 10.10 itibarıyla gram altın 2 bin 425 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 20 liradan, Cumhuriyet altını ise 16 bin 10 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı yüzde 0,1 primle 2 bin 340 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş! Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş!

Piyasalarda Fed Belirsizliği

Küresel piyasalarda Fed'in gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizlikler devam ederken, bugün gözler Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarına çevrildi. ABD ekonomisinde bugünden itibaren açıklanmaya başlanacak enflasyon verilerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

New York Fed'in yayınladığı nisan ayı Tüketici Beklentileri Anketi'nin sonuçları endişeleri artırırken, Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, enflasyonu düşürmede açık bir ilerleme sağlanana kadar faiz oranlarının mevcut kısıtlayıcı seviyelerde tutulması gerektiğini belirtti.

Enflasyon Verileri ve Fed Açıklamaları

Analistler, enflasyon beklentilerindeki artışın ve Fed yetkililerinin temkinli duruşlarının piyasalarda risk iştahını olumsuz etkilediğini ifade ediyor. Bugün açıklanacak Üretici Fiyat Endeksi verileri ve Fed Başkanı Powell'ın beyanları, yatırımcı kararlarını etkileyebilecek önemli faktörler arasında yer alıyor.

Yarın ise Tüketici Fiyat Endeksi verileri takip edilecek. Bu veriler, Fed'in gelecek dönem yol haritasına ilişkin soru işaretlerini azaltabilir. Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, Fed'in bu sene yüzde 89 ihtimalle bir faiz indirimine gidebileceği öngörülüyor ve eylül ayı bu olasılık için öne çıkıyor.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Analistler, Euro Bölgesi'nde ZEW ekonomik güven endeksi verilerinin de takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 330 ve 2 bin 300 dolar seviyelerinin destek, 2 bin 400 ve 2 bin 450 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu ifade etti.

Editör: Halit Alptekin