Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana dünya çapındaki diğer önemli borsa endekslerini geride bırakarak rekorlar kırdı. İlk çeyrek mali sonuçlarına göre, özellikle mali sektörde faaliyet gösteren banka, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve holding şirketleri dikkat çekici bir kâr artışı sergiledi. Bu şirketlerin kârları ortalama %84,72 oranında arttı.

Ekonomim köşe yazarı Zeynep Aktaş, yeni yılın ilk bilançolarının şirketlerin mali performansını göstermesi açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Bu dönemde, mali sektör hisselerinin öne çıktığını ve satış büyümelerinin %131 oranında gerçekleştiğini vurguladı.

Asya borsalarında sert düşüş! Asya borsalarında sert düşüş!

Sigorta Sektöründe Dikkat Çekici Büyüme
Sigorta şirketleri, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre %100'ün üzerinde kâr artışı gösterdi. Öne çıkan şirketler arasında Anadolu Sigorta zarardan kâra geçerken, Ray Sigorta kârını %654 oranında artırdı ve Türkiye Sigorta %556 artış gösterdi.

Ereğli Demir Çelik'te Büyük Sıçrama
Ereğli Demir Çelik (EREGL), yatırımcılarını memnun eden bir performans sergiledi. Şirketin net kârı %6,101 büyürken, satışları %89,34 oranında artış gösterdi.

Piyasaların Nabzı: Hangi Hisseler Yükseliyor, Hangileri Düşüyor?
Piyasada yatırımcıların radarında olan hisseler arasında Tek-Art Turizm, Tureks Turizm, Göknur Gıda, Banvit ve Sabancı Holding yükselişe geçti. Öte yandan, Beşiktaş Futbol Yat., Birikim Varlık Yönetim ve Pasifik Teknoloji gibi hisseler düşüşte.

Ekonomik Göstergeler ve Beklentiler
Otomotiv üretiminde %1'lik düşüş yaşandı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2024 yıl sonu TÜFE artış tahminini %36'dan %38'e çıkardı.

Editör: Halit Alptekin