Çin hisse senetleri, ülkenin ekonomik zorlukları karşısında 138 milyar dolar değerindeki uzun vadeli teşvik tahvil ihracı ile dengelenmeye çalışırken, Pazartesi günü büyük ölçüde yatay bir seyir izledi. Hong Kong hisseleri ise, Asya piyasalarındaki genel yükseliş trendini takip ederek değer kazandı.

Zayıflayan Ekonomiye Müdahale İçin Tahvil İhracı

Çin Maliye Bakanlığı, Pekin'in ekonominin kilit sektörlerini canlandırmak amacıyla bu hafta 1 trilyon yuan (138,23 milyar dolar) değerinde uzun vadeli hazine tahvillerinin satışına başlayacağını duyurdu. Bu adım, Nisan ayında beklenenden fazla düşen yeni banka kredileri ve geniş kredi büyümesinin rekor düşük seviyelere ulaşması sonrasında geldi.

Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı! Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı!

Bölgesel ve Global Etkileşimler

Yeni enerji araçları sektörü, ABD Başkanı Joe Biden'ın elektrikli araçlara uygulanan vergilerdeki muhtemel artışı içeren yeni Çin tarifelerini açıklama planları sonrasında %1,8 düşüş yaşadı. Aynı zamanda, Asya hisse senetleri, ABD'den gelecek enflasyon rakamlarının faiz indirim beklentilerini etkileyebileceği bir haftada 15 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Hisse Senetleri ve Endeks Performansları

Şanghay Bileşik Endeksi hafif bir düşüşle 3.151,94 puana gerilerken, Çin'in önde gelen CSI300 endeksi yatay bir seyir izledi. Finans ve temel tüketici ürünleri sektörleri düşüş gösterirken, sağlık sektörü küçük bir artış yaşadı. Hong Kong'da işlem gören Çin H-hisseleri ise %0,39 oranında artış gösterdi.

Asya ve Japon Piyasalarının Durumu

Bölgesel olarak, MSCI'nın Japonya hariç Asya hisse senedi endeksi küçük bir artış kaydederken, Japonya'nın Nikkei endeksi %0,39 oranında düştü.

Editör: Halit Alptekin