Avrupa'da hisse senetleri, güçlü şirket bilançoları ve merkez bankalarının faiz indirimlerine yönelik artan beklentilerin etkisiyle Cuma günü tarihi zirvelere ulaştı. Bölgesel STOXX 600 endeksi, Ocak sonundan bu yana gördüğü en büyük haftalık kazançla art arda altıncı seansını yükselişle kapattı. Londra merkezli FTSE 100 endeksi ise yeni bir rekor seviyeye ulaşarak piyasalardaki iyimserliği pekiştirdi.

ABD'de Karışık Sinyaller: Dow Yükselirken Nasdaq Düşüşte

ABD piyasaları karışık sinyaller verdi. Endüstriyel lider Dow Jones, haftalık kazançlarını sürdürerek sekizinci gün üst üste yükselişini kaydetti. Buna karşın, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi, günü marjinal bir düşüşle tamamladı. Bu durum, ABD ekonomisindeki yavaşlama işaretlerine rağmen doların değer kazanmasına neden oldu.

Merkez Bankaları Faiz İndirimlerine Hazırlanıyor

Piyasalar, merkez bankalarının gelecek politika adımlarına odaklanmış durumda. Avrupa'da, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ve Merkez Bankası'nın (BoE) faiz indirimleri yapması bekleniyor. Bu adımlar, özellikle ECB'nin Haziran ayında politika gevşetmesi beklenen yüzde 88 olasılıkla piyasaları etkiliyor. BoE Başkanı Andrew Bailey ise, beklenenden daha fazla indirim olabileceğine işaret etti.

Dolar ve Ekonomik Göstergeler: Tüketici Güveninde Düşüş

Dolar, ilk başta düşüş gösterse de, Michigan Üniversitesi'nin düşük tüketici duyarlılığı verilerinin açıklanması ve Fed yetkililerinin yorumları sonrasında değer kazanmaya başladı. Mayıs ayı tüketici duyarlılığı endeksi, altı ayın en düşük seviyesine geriledi ve yıllık enflasyon beklentisi yüzde 3,2'den yüzde 3,5'e yükseldi.

Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti! Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti!

Piyasa Beklentileri ve Gelecek Haftanın Önemi

Piyasalar, gelecek hafta açıklanacak olan üretici ve tüketici fiyat endekslerini dikkatle takip ediyor. ABD'de enflasyonun, Federal Rezerv'in yüzde 2'lik hedefine doğru düşüş eğilimine devam edip etmediğine dair işaretler bu verilerle netleşecek.

Hazine Bonoları ve Petrol Fiyatları Yükselişte

Yatırımcılar, ABD Hazine bonolarına yönelik artan ilgiyle 10 yıllık bono getirileri yüzde 4,5'e yükseldi. Petrol fiyatları ise, Fed yetkililerinin faiz oranları üzerine yaptığı yorumlar neticesinde varil başına yaklaşık 1 dolar düşüş yaşadı.

Altın ve Bitcoin Piyasası

Altın fiyatları, Fed'in faiz indirimine yönelik beklentilerle artarken, Bitcoin fiyatları yüzde 3,19 düşüşle 60,613 dolara geriledi. Haziran vadeli ABD altın vadeli işlemleri, haftanın en iyi performansını sergileyerek ons başına 2.375,00 dolara yükseldi.

Editör: Halit Alptekin