Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada, terör eylemlerine karıştığı iddia edilen BM çalışanlarına karşı kesin adımlar atılacağını belirtti. Guterres'in açıklaması, Hamas'a yönelik saldırılara karıştıkları iddia edilen bazı mülteci teşkilatı çalışanlarının eylemleri sonrası geldi.

BM'nin Fonlama Krizi ve Guterres'in Çağrısı

BM Genel Sekreteri, dokuz ülkenin finansman durdurmasının ardından, hükümetlerden BM'nin Filistinliler için Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNRWA) desteklerini sürdürme çağrısında bulundu. Guterres, bu kuruluşun bölgedeki insani yardım çalışmalarının önemini vurguladı.

Sorumluluk ve Hesap Verebilirlik Vurgusu

Guterres, "Terör eylemlerine karışan her BM çalışanının cezai kovuşturmaya tabi tutulacağını" belirterek, BM Sekretaryası'nın normal prosedürlerine uygun olarak, suç işleyen bireylerin kovuşturulması için yetkili makamlarla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

UNRWA Çalışanları ve İnsani Yardımın Önemi

Guterres, UNRWA için çalışan on binlerce erkek ve kadının, bölgedeki insani yardım çalışmalarında hayati rol oynadığını belirtti. Ayrıca, bu bireylerin ve hizmet verdikleri nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğine dikkat çekti.

UNRWA Çalışanlarına Yönelik İddialar

BM şefi, iddialara karışan UNRWA çalışanları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Söz konusu 12 kişiden dokuzunun işine son verildiğini, birinin ölümünün doğrulandığını ve diğer ikisinin kimliklerinin açıklığa kavuşturulduğunu açıkladı.

Uluslararası Toplumun Tepkisi

İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, İsviçre ve Finlandiya, İsrail'in iddialarının ardından Gazze'deki insanlar için kritik bir destek kaynağı olan UNRWA'ya sağlanan fonları askıya alan ABD, Avustralya ve Kanada'ya katıldı.

Guterres'in Güçlü Çağrısı

Guterres, "Bu suçlamalar karşısında dehşete düştüm" diyerek, UNRWA'nın operasyonlarının devamlılığını sağlamak için katkılarını askıya alan hükümetlere acil destek çağrısında bulundu.

UNRWA Şefi Lazzarini'nin Tepkisi

UNRWA şefi Philippe Lazzarini, özellikle bölgedeki savaş ve siyasi krizler göz önünde bulundurularak, suç teşkil eden eylemlerde bulunulduğu iddiaları nedeniyle tüm bir teşkilata yaptırım uygulanmasının sorumsuzluk olacağını ifade etti. Lazzarini, Gazze'deki insanların yaşamı ve bölgesel istikrarın bu desteğe bağlı olduğunu vurguladı.