Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü, BIST Temettü Endeksleri'nin dönemsel değerlendirme sonuçlarını tamamladığını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, 1 Mayıs 2024 ile 31 Temmuz 2024 dönemi için endekslerde yapılacak güncellemeler bildirildi.

Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş! Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş!

Endeks Değişiklikleri ve Yeni Hisseler

BIST Temettü Endeksi'ne, Şeker Finansal Kiralama (#SEKFK) eklenecek olup, F-M İzmit Piston (#FMIZP) ve Türk Prysmian Kablo (#PRKAB) endeksten çıkarılacak. BIST Temettü 25 Endeksi'nde ise Mavi Giyim (#MAVI) ve Vestel Beyaz Eşya (#VESBE) yeni dahil edilen şirketler olurken, Coca Cola İçecek (#CCOLA) ve Ege Endüstri (#EGEEN) listeden çıkarıldı.

Yedek Listesi Güncellemeleri

Ayrıca, BIST Temettü 25 Endeksi için yedek liste de güncellendi. Akçansa (#AKCNS), Eczacıbaşı Yatırım (#ECZYT) ve Logo Yazılım (#LOGO), yedek pay olarak belirlenen şirketler arasında yer aldı.

Smz konusu değişiklikler, endekslerin güncel piyasa koşullarına uyum sağlamasını ve yatırımcılara daha tutarlı veriler sunmasını amaçlıyor. Yeni endeks kompozisyonları, belirtilen tarihlerden itibaren geçerli olacak.

Editör: Halit Alptekin