Yıllık mali tabloların tamamlanmasıyla, BIST 100 endeksinde yer alan şirketler arasından yatırımcılar için hisse seçimi zamanı geldi. Özellikle, %200'ün üzerinde net kâr artışı gösteren ve fiyat/kazanç oranı 15'in altında olan firmalar yatırımcıların ilgisini çekiyor. Zeynep Aktaş'ın ekonomim.com'daki analizine göre, bu kriterlere uygun sekiz şirket öne çıkıyor.

Yüksek Kâr Marjına Sahip Şirketler

Kâr marjı %15 ve üzerinde olan on şirket içinde, Türk Traktör (#TTRAK), %31.96 aktif karlılık ve %75.82 özsermaye karlılığı ile dikkat çekiyor. Ayrıca, Astor Enerji (#ASTOR) %30.09 aktif karlılık ve Doğuş Otomotiv (#DOAS) %33.41 aktif karlılık ile performanslarıyla ön planda.

Yüksek Devir Hızına Sahip Şirketler

BIST 100'de aktif, alacak ve stok devir hızı yüksek olan beş şirket, Doğuş Otomotiv (DOAS), Ford Otosan (FROTO), Migros (#MGROS), Şok Marketler (#SOKM) ve Türk Traktör (#TTRAK) yatırımcılar için cazip seçenekler sunuyor.

Fed'in faiz politikası yatırımcıları etkiliyor! Fed'in faiz politikası yatırımcıları etkiliyor!

Cari Oranı Yüksek Şirketler

Cari oranı 2'nin üzerinde olan şirketler arasında, Agrotech Teknoloji (AGROT), Borusan Yatırım Paz. (BRYAT) ve Eczacıbaşı Yatırım (ECZYT) finansal sağlamlıklarıyla öne çıkıyor.

Hisse Senedi Piyasasındaki Trendler

Yükselen ve düşen hisse senetleri, piyasa dinamiklerini yansıtan önemli göstergelerdir. Atlantis Yatırım Holding (#ATSYH) ve Katılımevim Tasarruf Fin. (#KTLEV) gibi yükselişte olan şirketler yatırımcılar için değer kazanma potansiyeli sunarken, Şok Marketler (#SOKM) ve Denge Holding (#DENGE) gibi düşüşte olan hisseler dikkatle izlenmeli.

Editör: Halit Alptekin