Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında, küresel ekonomik duruma dair önemli açıklamalarda bulundu.

Georgieva, son dönemde dünya ekonomisinin karşılaştığı çoklu şoklar ve sıkı mali koşullara rağmen küresel büyümenin pozitif seyrini koruduğunu belirtti. Ancak, küresel ekonomideki bazı unsurların hala endişe verici olduğunu vurgulayarak, "Enflasyon düştü ancak tamamen sona ermedi." şeklinde konuştu.

ABD Ekonomisinde Göçmenlerin Rolü

ABD'nin ekonomik performansının, inovasyon ve iş geliştirme konusunda Avrupa'dan daha iyi olduğuna değinen Georgieva, Amerika'da göçmen iş gücünün ekonomik rekabet üstünlüğü sağladığına işaret etti. Ayrıca, Amerika'nın enerji fiyatları açısından daha avantajlı koşullara sahip olduğunu, Avrupa için ise enerji maliyetlerinin ciddi bir ekonomik faktör olduğunu dile getirdi.

Çin Ekonomisine Yönelik Öneriler

Çin ekonomisi hakkında sorulan bir soruya yanıt veren Georgieva, ülkenin gelecekteki büyüme stratejileri için ihracat odaklı politikalardan ziyade yerel kaynaklara yönelmesi gerektiğini belirtti. Çin'in ekonomik reformlarının ülkeye hizmet etmeye devam ettiğini, ayrıca emlak sektöründeki sorunların çözülmesinin tüketici güvenini artıracağını ifade etti.

Brent petrol, üç haftanın zirvesinde! Brent petrol, üç haftanın zirvesinde!

Ukrayna ve Ortadoğu Ekonomik Durumu

Ukrayna'daki savaşın ekonomik ve bütçe riskleri üzerine konuşan Georgieva, savaşın bir insanlık trajedisi olduğunu ve küresel ekonominin iyiliği için sona ermesi gerektiğini vurguladı. Gazze ve Batı Şeria'da yaşanan savaşın ekonomik yıkımının yanı sıra, Orta Doğu bölgesindeki ekonomik büyüme tahminlerinin düşürüldüğünü açıkladı.

ABD Merkez Bankası'nın Faiz Politikası

Ayrıca Georgieva, Amerika Birleşik Devletleri'nde faiz oranları konusunda iyimser olduklarını, Federal Rezerv'in (Fed) yıl içinde faiz indirimine gidebileceği konusunda umutlu olduklarını söyledi.

Editör: Merve Öney