Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, gün sonunda yüzde 2,49'luk bir artışla 7.818,89 puana ulaştı. Önceki kapanışa kıyasla 190,17 puanlık bir yükseliş yaşayan endeks, toplam işlem hacminin 95,9 milyar lira olduğu bir günü geride bıraktı.

Bankacılık ve Holding Endekslerinde Gözle Görülür Artış

Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 8,91 ve holding endeksi yüzde 2,35 oranında değer kazandı. Sektör endekslerinde en büyük yükselişi bankacılık sektörü yaşarken, en büyük düşüş yüzde 0,64 ile gıda içecek sektöründe görüldü.

Bank of America'dan Türk Bankalarına İlgi

Bank of America (BofA) tarafından yapılan açıklamada, Türk bankalarının yatırımcılar için yeniden ilgi odağı olduğu belirtildi. BofA haberlerinin ardından bankacılık endeksi, 30 Mayıs 2023'ten bu yana en hızlı günlük artışını kaydetti.

Küresel Piyasalar ve Yatırımcı Günleri

Analistler, küresel pay piyasalarının ABD enflasyon verilerinin açıklanacağı haftaya karışık başladığını ifade ederken, yurt içinde yoğun veri gündemi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) "Yatırımcı Günleri" toplantılarının izleneceğini belirtti. 11 Ocak Perşembe günü New York'ta başlayacak olan toplantıda TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, dünyanın en büyük yatırım fonlarının temsilcileriyle bir araya gelecek.

Merkez Bankalarının Politikaları ve Moody's Değerlendirmesi

Dünya genelinde merkez bankalarının yaklaşık son 2 yıldır sürdürdüğü şahin politikaların sonuna gelinmesi beklentisi güçlenirken, faiz indirimlerinin büyüklüğü ve zamanlamasına dair belirsizlikler devam ediyor. Ayrıca, Moody's'in cuma akşamı açıklayacağı Türkiye değerlendirme raporu, yatırımcıların gündeminde yer alıyor.

Yarının Veri Gündemi ve BIST 100 Teknik Analizi

Yarının yurt içi veri gündeminin sakin olması beklenirken, yurt dışında Almanya sanayi üretimi, Avro Bölgesi işsizlik oranı ve ABD dış ticaret dengesi verileri takip edilecek. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.900 seviyesinin direnç, 7.600 ve 7.500 puanların ise destek konumunda olduğunu vurguladı.

Editör: Halit Alptekin