ABD borsa vadeli kontratları, Boeing'in bazı uçaklarının yere indirilmesi olayının ardından düşüş yaşadı. Bu durum, faiz indirimlerine dair süregelen belirsizliklerle birleşerek, piyasalarda tedirginliğe yol açtı.

 Alaska Hava Grubu'na ait Boeing 737 MAX 9 uçağının havada patlayan bir panel nedeniyle FAA tarafından geçici olarak yere indirilmesi emri sonrası %8,7 oranında değer kaybetti. Eğer kayıplar piyasa açık olduğu sürece devam ederse, uçak üreticisinin yaklaşık 12,5 milyar dolar değer kaybetmesi bekleniyor.

Havayolu Sektöründe Genel Kayıplar

Alaska Air Group'un FAA emri sonrasında 200'den fazla uçuşu iptal etmesiyle %4,6 oranında değer kaybetti. JetBlue Airways, Delta Air Lines ve United Airlines da %1,4 ile %3 arasında kayıplar yaşadı. AJ Bell yatırım direktörü Russ Mould, "737 MAX uçaklarından birinin karıştığı olay sonrası Boeing'in itibarı paramparça oldu," diyerek durumu özetledi.

S&P 500 Endeksinin Zor Haftası

Geçtiğimiz Cuma günü, S&P 500 endeksi, yatırımcıların temkinli tutumu ve Fed'in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına dair beklentilerin azalmasıyla Ekim sonundan bu yana en kötü haftasını yaşadı. Beklentilerden yüksek gelen istihdam rakamları ve hafif hizmet sektörü verileri, ABD ekonomisinin sağlığı hakkında zıt görüntüler çizdi.

Faiz İndirimleri ve Merkez Bankası Politikaları

Para piyasaları şu anda, Mart ayının başlarında en az 25 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi içinde. Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, ABD merkez bankasının politika faizini artırmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic'in yapacağı açıklama da yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.