Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) haftanın ilk işlem gününde, aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, yatay bir seyirle 8.686,25 puandan işlem görmeye başladı. Şubat vadeli endeks kontratı ise, açılış seansında önceki normal seans kapanışının hemen altında, 8.686,25 seviyesinde yer aldı.

Endeks Kontratındaki Seyir ve Küresel Piyasalar

Cuma günü pozitif bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı %0,9 artışla 8.686,75 puandan kapattı. Akşam seansında ise endeks kontratının yatay bir seyir izlediği gözlendi. Analistler, küresel pay piyasalarının ABD enflasyon verilerinin açıklanacağı haftaya karışık bir başlangıç yaptığını, yurt içindeki yoğun veri gündemi ve TCMB'nin "Yatırımcı Günleri" toplantılarının yatırımcıların ilgi odağına yerleştiğini vurguladı.

Merkez Bankalarının Politikaları ve Beklentiler

Dünya genelindeki merkez bankalarının enflasyonla mücadele adına sürdürdüğü şahin politikaların sonuna yaklaşılmasına rağmen, faiz indirimlerinin büyüklüğü ve zamanlamasına ilişkin belirsizlikler piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Moody's'in Türkiye Raporu ve TCMB'nin Yatırımcı Günleri

Önemli bir gelişme olarak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye değerlendirme raporu ve TCMB'nin 11 Ocak'ta JPMorgan'ın New York merkezinde düzenleyeceği Yatırımcı Günleri'nin ilk toplantısı da piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Ekonomik Veriler

Analistler, bugün Türkiye'de hazine nakit dengesi, Almanya'da dış ticaret fazlası ve perakende satışlar, Avro Bölgesi'nde ise işsizlik oranı ve perakende satış verilerinin piyasalar tarafından takip edileceğini belirtiyor. Teknik olarak endeks kontratında 8.700 ve 8.800 puanların direnç, 8.600 ve 8.500 seviyelerinin ise destek konumunda olduğu ifade ediliyor.