Küresel piyasalar, ABD'nin enflasyon verilerinin açıklanacağı haftaya karışık bir başlangıç yaparken, Türkiye'de ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) düzenleyeceği "Yatırımcı Günleri" toplantıları dikkat çekiyor. Son iki yılda sürdürülen şahin politikaların etkileri ve faiz indirimleri konusundaki belirsizlikler piyasaların gündeminde yer alıyor.

ABD'de İş Gücü Piyasası ve Hizmet Sektörü Verileri

ABD'de geçen hafta açıklanan iş gücü ve hizmet sektörü verileri, Federal Reserve'in (Fed) gelecekteki para politikası adımlarını belirlemede zorluklar yaratıyor. Özellikle perşembe günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin, Fed'in politika yönüne dair önemli ipuçları vereceği öngörülüyor.

Fed'in Faiz Politikası ve Tahvil Piyasaları

Para piyasalarında Fed'in politika faizini sabit tutma ve Mart ayında ilk faiz indirimini yapma ihtimali yüksek görünüyor. Bununla birlikte, faiz indirimlerine başlama zamanına dair belirsizlikler devam ediyor ve bu durum tahvil piyasalarında dalgalanmalara neden oluyor. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi geçen hafta yüzde 4,10'a çıkarken, haftayı yüzde 4,05 seviyesinde tamamladı.

Dolar, Altın ve Petrol Piyasalarındaki Durum

Dolar endeksi haftaya 102,5 seviyesinden başladı, altın fiyatları ise yüzde 0,4 düşüşle 2 bin 36 dolar seviyesinden işlem görmekte. Suudi Arabistan'ın resmi satış fiyatlarını düşürme kararı petrol fiyatlarını aşağı çekti; Brent petrol varili yüzde 1,3 azalışla 77,7 dolara geriledi.

Boeing'in 'Uçak Krizi' ve Piyasa Etkileri

Alaska Havayolları'na ait bir Boeing 737 MAX 9 uçağının yaşadığı kritik sorun sonrası, Boeing Co.'nun hisse senedi performansı bu hafta piyasaların odak noktasında olacak.

ABD ve Avrupa Borsaları

ABD borsaları, geçen hafta negatif bir seyir izledi. S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones endekslerinde küçük değişimler görüldü. Avrupa borsaları da geçen hafta genel olarak negatif bir seyir izledi. Öncü verilerin enflasyonun yavaşlamadığına işaret etmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz indirimlerine geç başlayabileceği endişelerini artırdı.

Asya Piyasalarındaki Gelişmeler

Asya piyasalarında genel olarak negatif bir seyir hakim. Japonya piyasaları tatil nedeniyle kapalı, Çin'de ise ekonomik destek çabalarının yetersizliği endişeleri yatırımcıları tedirgin ediyor. Çin limanlarında kargo ve konteyner hacmi artış gösterirken, Çin'in ilk yerli üretim kruvaziyeri Adora Magic City'nin ilk ticari seferini tamamladığı haberleri dikkat çekiyor.

Türkiye Piyasaları ve TCMB'nin Yatırımcı Günleri

Türkiye'de Borsa İstanbul, geçen haftayı kazançla tamamladı. Dolar/TL kuru, yeni haftaya 29,8850 seviyesinden başladı. TCMB'nin 11 Ocak'ta New York'ta düzenleyeceği "Yatırımcı Günleri"nde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan'ın katılımı bekleniyor. Analistler, bu hafta yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki veri akışının ve Moody's'in Türkiye değerlendirme raporunun piyasalar üzerinde etkili olacağını belirtiyor.