2024 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye Sigorta Birliği'nin son açıklamalarına göre, devlet katkısının üst limiti, asgari ücretteki düzenlemelerle beraber artış gösterdi. Bu artış, bireysel emeklilik yatırımcıları için önemli fırsatlar sunuyor.

Yatırımcılara Sunulan Maksimum Fayda

2024 yılı itibarıyla, BES yatırımcıları, tam 72 bin 9 TL'ye varan devlet katkısından yararlanabilecekler. Bu, yatırımcıların yıl içinde toplam 240 bin 30 TL katkı payı yatırmaları durumunda geçerli olacak bir fırsat.

Her Yatırımda Ek Kazanç

BES kapsamında yapılan her yatırım, ekstra kazançlar sağlıyor. Katkı paylarının %30'una kadar devlet desteği alınabiliyor. Örneğin, her 500 TL için yatırımcılar 150 TL ek devlet katkısı elde edebiliyorlar.

 Sürekli Artan Birikimler

Yatırımcıların düzenli veya toplu olarak yaptıkları katkılar, devlet desteği ile daha da değerleniyor. Bu sayede birikimler sürekli olarak artış gösteriyor.

2024 yılında BES'e yapılan bu düzenleme, yatırımcılara daha yüksek devlet katkıları ve artan birikim fırsatları sunuyor. Bu gelişme, bireysel emeklilik planlarına olan ilgiyi daha da artırabilir ve yatırımcıların gelecekteki finansal güvenliğine katkıda bulunabilir.