Almanya Ekonomi Bakanlığı için hazırlanan rapor, AB yaptırımlarının etkisi altındaki ürünlerin yüzde 13'ünün Türkiye üzerinden Rusya'ya ihraç edildiğini ortaya koydu. Münih Üniversitesi bünyesindeki ifo Enstitüsü'nün raporu, Türkiye'nin bu alanda Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu belirtti.

Türkiye Üzerinden Yaptırıma Tabi Ürünlerin İhracatı
Raporda, Ukrayna savaşı öncesinde 2021 yılında bu oranın yüzde 3 civarında olduğu, ancak sonrasında artış gösterdiği kaydedildi.

Çin ve Türkiye'den Rusya'ya İhracatın Artışı
Yaptırım uygulanan ürünlerin yüzde 61'inin Rusya'ya Çin'den ihraç edildiği belirtilirken, 2021 yılında bu oranın yüzde 35 olduğu ifade edildi.

Ifo Uluslararası Ekonomi Merkezi Müdürü Teti'nin Değerlendirmesi
Ifo Uluslararası Ekonomi Merkezi Müdürü Yardımcısı Feodora Teti, Türkiye ve Ermenistan'dan Rusya'ya yapılan ihracattaki artışın yaptırımların aşılmasına işaret ettiğini söyledi.

 Türkiye'nin Rusya'ya İhracat Rakamları
Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nin raporuna göre, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 2021 yılında 5,8 milyar dolar iken, 2022 yılında yüzde 61,8 artarak 9,3 milyar dolara ulaştı.

AB'den Rusya'ya İhracatın Düşüşü
Alman Ekonomi Bakanlığı'nın raporunda, AB'den Rusya'ya ihracatın Ukrayna savaşı başlangıcından bu yana yüzde 37 oranında düştüğü belirtildi.

Teti'nin İhracat Hacmi Üzerine Yorumları
Feodora Teti, AB'den Rusya'ya gönderilen ürünlerin yalnızca yüzde 32'sinin yaptırımlardan etkilendiğini ve bu durumun lüks ürün ihracatındaki farklılıkları yansıttığını ifade etti.