ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz Pazar günü bir açıklama yaparak atıştırmalık üreticilerine ve diğer işletmelere, ürünlerinin boyutunu küçültüp fiyatlarını sabit tutma eğilimini eleştirdi. Bu durumu 'soygun' olarak nitelendiren Biden, Super Bowl LVIII öncesinde yayınladığı bir videoda, şirketlerin ürünleri gizlice küçülttüğünü ve tüketicilerin fark etmeyeceğini umduğunu belirtti.

Biden, Amerikan halkının bu durumdan bıktığını ve şirketleri bu uygulamaya son vermeye çağırdığını ifade etti. Ancak, herhangi bir şirketin adını anmadan veya bu konuda spesifik bir çözüm sunmadan, videoda Gatorade, Doritos, Breyers ve Tostitos gibi markaların örneklerini gösterdi.

Ayrıca, Senatör Bob Casey'nin başkanlık ettiği Senato Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik (HELP) Çocuklar ve Aileler Alt Komitesi, ürün boyutlarının küçülmesinin ev tipi kağıt ürünleri, atıştırmalıklar ve daha birçok şey üzerindeki etkisini gösteren bir rapor yayınladı. Raporda, 2019'dan bu yana kağıt ürünlerinin fiyatlarının %34,9 arttığı ve bu artışın %10,3'ünün ürün boyutlarının küçülmesinden kaynaklandığı belirtildi. Aynı şekilde, atıştırmalık fiyatlarının %26,4 arttığı ve bu artışın %9,8'inin porsiyonların küçülmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Enflasyon ve COVID-19'un etkileriyle mücadele eden Amerikalılar için ekonomi hala büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Biden, görev süresince süpermarket fiyatlarını düşürmeye, ilaç üreticilerine insülin fiyatlarını azaltmaya, otel zincirlerini ücretleri düşürmeye teşvik etmekte ve et paketleme endüstrisini çeşitlendirmeye çalıştı.

Editör: Halit Alptekin