Federal Yargıç Laurel Beller, Amerikan milyarder iş insanı Elon Musk'a, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Twitter'ı 44 milyar dolara satın alma işlemine dair soruşturması kapsamında tekrar ifade vermeyi emretti. Beller, düzenleyici kurum ile Musk arasında ifade tarihi ve yerinin belirlenmesi için bir haftalık süre tanıdı.

İlk Karar ve Sorgulama Emri

Aralık ayında verilen ilk kararın resmiyet kazanmasıyla, soruşturma emri dün gece yayınlandı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Musk'ı, Tesla ve SpaceX'in CEO'su olarak, Twitter'ı adını X olarak değiştirmeden önce 2022'de satın almasıyla ilgili bir soruşturmada ifade vermeye zorlamak adına dava açmıştı.

Soruşturmanın Odak Noktası

SEC, Musk'ın Twitter hisselerini satın alırken uyulması gereken yasal prosedürlere uyup uymadığını, ayrıca anlaşmayı kazanmak için sağladığı bilgilerin doğruluğunu inceliyor. Musk, daha önce iki kez itiraz etmiş ve düzenleyici kurumu kendisini taciz etmekle suçlamıştı. Ancak, Yargıç Beller bu iddiayı reddetti ve SEC'in bilgi talep etme yetkisine vurgu yaptı.

Anlaşmazlığın Kökeni

Musk ile SEC arasındaki anlaşmazlık, Musk'ın 2018'de "Finansman güvence altına alındı" ifadesini içeren bir tweet atması ve Tesla'yı özel bir şirkete dönüştürme planına atıfta bulunmasıyla başladı. Bu durum, Musk'a karşı dava açılmasına neden oldu. Musk, Tesla ile ilgili tweet'leri bir avukat tarafından incelenmesi şartıyla bu davayı çözdü. 2019'da SEC, Musk'ın bu şartı ihlal ettiği iddiasıyla tekrar dava açtı.

Anayasa ve İfade Özgürlüğü

Musk, anlaşmanın anayasal ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini savunarak, ABD Yüksek Mahkemesinden anlaşmanın gözden geçirilmesini talep etti. Eğer SEC ve Musk, ifade için bir tarih ve yer konusunda anlaşamazsa, Yargıç Beller her iki tarafı dinleyerek karar vereceğini belirtti.