Başkan Joe Biden'ın baş ekonomi danışmanı Lael Brainard, ABD ekonomisinin güçlü ve çeşitli yapısı sayesinde Çin'in ekonomik yavaşlaması ve Kızıldeniz'deki nakliye kesintilerine maruz kalma riskine rağmen "iyimser" bir tablo çizdi. Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü, Amerikan tedarik zincirlerinin bu tür dış etkenlerden etkilenme ihtimalinin düşük olduğunu vurguladı.

Kızıldeniz ve Çin Ekonomisi Üzerine Değerlendirme

Brainard, İran destekli Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılarının Amerikan tedarik zincirleri için diğer bölgelere göre daha az dikkat çekici olduğunu belirtti. Aynı zamanda, Çin ekonomisinde gözlemlenen daha az güçlü toparlanmanın bölge ekonomileri için önemli bir faktör olmasına rağmen, ABD ekonomisinin bu durumdan daha az etkilendiğini açıkladı.

ABD Ekonomisinin Güçlü Durumu ve Küresel Bağlam

ABD ekonomisinin, Çin'in gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) %5,2 artış göstermesine ve ülkenin emlak çöküşü, zayıf özel sektör ve iç tüketimdeki zayıflıkla mücadelesine rağmen, güçlü ve çeşitli yapısını koruduğu vurgulandı. ABD yetkilileri, Çin'in ekonomik verilerine ilişkin sıklıkla şüphe duyuyor.

Biden Yönetiminin Ekonomik Hedefleri ve Zorluklar

Brainard'ın açıklamaları, Başkan Biden'ın Kasım ayındaki yeniden seçilme hedefi öncesinde, ABD ekonomisinin durgunluk endişelerine karşı koyarken yüksek maliyetler konusunda endişe duyduğu bir dönemde geldi. Ekonomik verilerin giderek iyimserleştiğine dikkat çekilirken, hükümetin konut karşılanabilirliği ve sağlık hizmetleri maliyetleri gibi önemli sorunlarla mücadele ettiği vurgulandı.

Japon Nippon Steel'in US Steel'i Satın Alma Planı

Brainard, Japon Nippon Steel'in US Steel'i satın alma planına değinerek, Biden'ın çeliğin ABD'de Amerikalı çelik işçileri tarafından üretilmesi ve ulusal güvenlik hususlarının önemine dair düşüncelerini dile getirdi. Dünyanın dördüncü büyük çelik üreticisinin planladığı 14,9 milyar dolarlık anlaşma, Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekillerinin yanı sıra güçlü Birleşik Çelik İşçileri sendikasının eleştirilerine hedef oldu.