Türkiye’de kripto varlıklarla ilgili ilk yasal çerçeve oluşturuldu. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa ile kripto varlık piyasasında faaliyet göstermek isteyen işletmelere lisans zorunluluğu getirildi. Sermaye Piyasası Kurulu, ekosistemi düzenleme yetkisine sahip olacak.

Garanti BBVA'dan Değerlendirme

Garanti BBVA Dijital Varlıklar Genel Müdürü Korcan Abalı, yeni düzenlemeleri değerlendirdi. Abalı, yatırımcı güvenliğinin önemine vurgu yaparak, "İlk günden itibaren kendi sınırlarımızı sanki bir düzenleme varmış gibi oluşturduk.

Şimdi düzenlemeler tüm sektörü kapsayacak. Yatırımcıların ve yatırımların üzerindeki koruma, kripto hizmet sağlayıcının sorumluluğunun tespitiyle artıyor" dedi.

Yeni Coinler ve Güvenlik Önlemleri

Abalı, platforma yakın zamanda yeni coinler eklenebileceğini belirtti. Ayrıca, blokzincir teknolojileri için üst düzey güvenlik önlemleri aldıklarını vurguladı. Garanti BBVA Kripto platformunda Bitcoin, Ethereum, ERC-20 tokenleri ve Avax ile alım-satım yapıldığını ifade eden Abalı, saklama hizmetlerine ilişkin detaylar paylaştı.

Kripto Varlıkların Kredi Teminatı Olarak Kullanımı

Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoların kredi teminatı olarak gösterilmesi konusunda bir gelişme olmadığını belirten Abalı, "Stabil paralar ile tokenize edilmiş varlıklarla ilgili olarak sermaye piyasaları ve ticari hayatın dijitalleşmesi bağlamında bu tür uygulamaların gelmesi beklenebilir" dedi.

Editör: Merve Öney