Bank of America (BofA), Türkiye'nin önde gelen bankalarına ilişkin kâr tahminlerinde önemli bir artışa gitti. Ayrıca, bu bankalar için hedef fiyatlarını da güncelledi. BofA'nın raporuna göre, 2024 yılı, özellikle Türk bankacılık sektörü için umut vadeden bir döneme geçiş olarak değerlendiriliyor.

2024-26 Dönemi için İyimser Bakış

Bank of America Global Research, incelediği Türk bankalarının hisse başına kâr tahminlerini ortalama %14 oranında artırdı. Kurum, 2024'ün ilk çeyreğinde beklenen durağan kârlılığın, yılın ikinci yarısında, özellikle son çeyrekte hızlı bir toparlanma ile telafi edileceğini öngörüyor. Bu durum, 2024'ü, kârlılıkların arttığı ve fiyat/defter değeri büyümesinin yıllık kârları aşmasının beklendiği bir geçiş yılı olarak nitelendiriyor.

Özel Bankalar İçin 'AL', Kamu Bankalarına 'Düşük Performans' Tavsiyesi

Bank of America'nın raporunda, Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi için 'AL' tavsiyesinde bulunuldu. Öte yandan, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları için ise 'düşük performans' değerlendirmesi yinelendi. Bu analizler, Türk bankacılık sektöründeki çeşitli trendler ve beklentiler çerçevesinde yatırımcılara yol gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin