Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Haluk Tezcan, güncel buğday fiyatlarının piyasa için uygun bir seviyede olduğunu vurguladı. Kilogramı 9 lira 35 kuruşa ulaşan buğdayın, bu düzeyde kalmasının önemine dikkat çekerek, herhangi bir artışın ekmek fiyatlarına doğrudan yansıyacağını ve özellikle gelir durumu düşük kesimleri zorlayacağını belirtti. Tezcan'ın bu açıklamaları, global tarım, gıda ve enerji konularına odaklanan uluslararası bir kongrede gazetecilere verdiği yanıtlar sırasında geldi.

Dar Gelirli Kesimler İçin Unun Önemi

Sözcü gazetesinde yer alan haberde, Tezcan'ın dar gelirli kesimler için unun temel bir gıda maddesi olduğuna işaret ettiği ve un üreticilerinin ekmek fiyatlarının artmaması için politikalara destek vererek enflasyonla mücadelede önemli bir rol oynadıkları belirtildi. Tezcan, buğday alım fiyatlarının dengeli bir seviyede tutulması gerektiğini ifade ederken, 9.5-10 lira aralığının kabul edilebilir bir dengeli fiyat olduğunu söyledi. Buğdayın ton fiyatının dünya genelinde 220 dolar olmasına rağmen Türkiye'de 320 dolara ulaşmasını eleştiren Tezcan, çiftçilere yönelik devlet desteklerinin artırılmasının toplum için daha faydalı olacağını savundu.

Gençler Arasında Un Tüketimi Azalıyor

TUSAF Başkanı Haluk Tezcan, ayrıca genç neslin un tüketiminde azalma olduğuna dikkat çekti. Gençlerin sağlıklı yaşam tarzlarına uygun olarak ekmek ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri azalttığını ve bu durumun un tüketiminde düşüşe neden olduğunu açıkladı. Tezcan, Türkiye'nin un ihracatına yönelik olarak ABD ve Fransa gibi rakip ülkeler tarafından sürekli zorluklar çıkarıldığını da dile getirdi.

Editör: Halit Alptekin