ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), milyarder iş insanı Jeffrey Epstein'ın çocuk ve genç kadınlara yönelik fuhuş ve cinsel istismar trafiğine izin vermekle suçlanıyor. New York Güney Bölge Mahkemesine sunulan 27 sayfalık dava dilekçesinde, FBI'ın Epstein'ın reşit olmayan veya yetişkin pek çok kadına yönelik cinsel istismar faaliyetlerine karşı "tekrarlanan başarısızlıklar, gecikmeler ve eylemsizlik" gösterdiği iddia ediliyor.

FBI'ın İhmalleri ve Epstein'ın Suçları

Dava dilekçesinde belirtilen ifadelerde, FBI'ın 20 yıldan fazla süredir, Amerikan halkının beklentilerini ve kendi düzenlemelerini yerine getirmediği, bu sebeple Epstein'ın çok sayıda çocuk ve genç kadını seks ticaretine çekmesine ve onlara cinsel istismarda bulunmasına göz yumduğu vurgulanıyor. 2019'da New York Manhattan'daki bir hapishane hücresinde ölü bulunan Epstein hakkında daha fazla bilginin açığa çıkarılması talep ediliyor.

FBI'ın Eylemsizliği ve Davanın Ayrıntıları

Florida-Palm Beach'te yerel polisin 2005 yılında Epstein'ın evine cinsel masaj için getirilen reşit olmayan bir kız çocuğu hakkında FBI'a rapor vermesine rağmen, FBI'ın dava açmak için bir yıl beklediği belirtiliyor. 1996'dan 2005'e kadar süren dönemde, Epstein ve suç ortakları hakkında "fotoğraflar, videolar ve röportajlar ile çocuk istismarına dair kesin kanıtların" FBI tarafından göz ardı edildiği iddia ediliyor. Ayrıca, Epstein'ın 2006'da iki eyalette çocuk tacizi suçlamalarını kabul ettiği ve 13 ay hapis yattığı, buna rağmen FBI'ın Epstein ile ilgili iddiaları dikkate almadığı ve 2 yıl sonra soruşturmayı kapattığı kaydediliyor.

Editör: Halit Alptekin