Bakır fiyatları, Çin Merkez Bankası'nın gevşetici parasal duruşunu güçlendirmesi, son kullanıcı talebinin iyileşmesi ve maden arzı sıkıntısı endişeleri nedeniyle yükselişe geçti. Bu gelişmeler, Londra Metal Borsası'nda (LME) ve Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE) bakır fiyatlarına yansıdı.

Londra ve Şanghay Piyasalarındaki Fiyat Artışı

LME'de üç ay vadeli bakır, %0,2 artışla 9.802 dolar/ton seviyesine yükselirken, SHFE'de Temmuz ayı bakır kontratı %1,4 artışla 79.550 yuan/ton (10.957,45 dolar) seviyesine ulaştı. Çin Halk Bankası, destekleyici parasal duruşunu sürdüreceğini ve döviz kurunun aşırı yükselmesini önleyeceğini açıkladı.

Arz Endişeleri ve Talep Artışı

Anglo American'ın Şili'deki Los Bronces madenindeki bakır üretiminin gelecek yıl ortalama tarihi seviyelerin neredeyse üçte birine düşmesi bekleniyor. Bu durum, bakır hammaddesi tedarikindeki eksiklikleri bir kez daha gözler önüne seriyor. LME'deki bakır fiyatlarının rekor seviyesinden düşmesi, daha fazla son kullanıcının alım siparişlerine devam etmesine neden oldu.

Stok Durumları ve Piyasa Baskıları

SHFE'de bakır stokları geçen cuma günü düşerek 330.753 tona geriledi. Ancak, LME'de bakır stoklarındaki artış, fiyat kazancını sınırladı. Piyasa katılımcılarının beklediğinden daha az sayıda ABD faiz indirimi ihtimali de metal fiyatları üzerinde baskı yaratıyor.

Diğer Metal Fiyatları

LME'de diğer metallerin fiyatları ise şöyle değişti:

  • Alüminyum %0,1 düşüşle 2.496,50 dolar/ton
  • Nikel %0,1 düşüşle 17.360 dolar/ton
  • Çinko %0,1 düşüşle 2.867 dolar/ton
  • Kurşun %0,3 düşüşle 2.193 dolar/ton
  • Kalay %0,7 artışla 32.600 dolar/ton

Editör: Halit Alptekin