Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl Temmuz ayından itibaren ihracatın desteklenmesi amacıyla Türk Eximbank'ın sermayesinin üçüncü kez artırılmasına yönelik talimat verildiğini açıkladı. Bakan Şimşek, Türk Eximbank'ın sermaye yapısının güçlendirilmesi ve ihracatçılara finansman imkanlarının artırılması hedefiyle bu adımı attıklarını belirtti.

İhracatçıların Finansmana Erişimi Güçleniyor

Göreve geldiği günden bu yana ihracatın ve ihracatçının desteklenmesine büyük önem veren Şimşek, ihracatçıların finansmana erişiminin güçlendirilmesi için atılan adımları vurguladı. Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kaynaklı günlük reeskont kredi limitinin 10 kat artışla 3 milyar liraya yükseltildiğine dikkat çekti.

Türk Eximbank'a Yapılan Sermaye Artışları ve Hedefler

2023 başında Türk Eximbank'ın ödenmiş sermayesi 13,8 milyar lira iken, Temmuz 2023'te 6,8 milyar lira, bu yılın Ocak ayında ise 3,3 milyar lira sermaye aktarıldı. Şimşek, ihracatçılara sunulan finansman olanaklarını artırmak ve ihracat desteklerini genişletmek adına Türk Eximbank'ın sermayesine ilişkin yeni bir karar aldıklarını ifade etti. Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile yapılan istişareler sonucunda, Türk Eximbank'a son 7 ay içinde üçüncü kez sermaye artırımı yapılmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

Türk Eximbank'ın İhracatçılara Sağladığı Destekler

Bakan Şimşek, Türk Eximbank'ın geçen yıl ihracatçılara toplam 42 milyar dolar destek verdiğini, bu yıl da 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini dile getirdi. Bankanın, ihracatçıların uzun vadeli finansman ihtiyaçları doğrultusunda 1,5 milyar dolarlık uluslarüstü finansal kuruluşlardan kaynaklar temin etmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

İhracat Odaklı Büyüme Hedefi ve Yeni Politikalar

Şimşek, ihracatçıların finansmana erişim sorunlarını çözmek amacıyla teminat mektubu ve farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasını sağlamaya verdikleri önemi vurgulayarak, bu çalışmaların bankanın ihracatçılara teminat kolaylığı sağlayarak kredi maliyetlerini aşağı çekmeyi hedeflediğini belirtti. Ayrıca, nitelikli yatırım ve istihdamı hedefleyen ekonomi programının nihai hedefine ulaşmak için ihracat odaklı politikaların artarak devam edeceğini kaydetti.