Yerel basında yer alan haberlere göre, oy sayımlarında yaşanan olağandışı gecikmeler sonrasında, hapisteki eski Başbakan İmran Han'ın desteklediği bağımsız adaylar, Pakistan'daki seçimlerde 100'den fazla sandalyede avantaj elde etti.

Geo News, çoğunluğu Khan'ın desteklediği bağımsızların 106 sandalyeden 47'sini kazandığını bildirdi. Perşembe günkü seçimlerde toplam 265 sandalye için yarışıldı.

Pakistan Seçim Komisyonu'nun Açıklamaları ve Parti Performansları

Pakistan Seçim Komisyonu (ECP), GMT 08:00 itibarıyla 70 resmi sonuç açıklarken, bağımsız adaylar 24 sandalye kazandı. Suikast sonucu öldürülen eski başbakan Benazir Butto'nun oğlu Bilawal Butto Zardari'nin liderliğindeki Pakistan Halk Partisi 24 sandalye elde ederken, eski Başbakan Navaz Şerif'in Pakistan Müslüman Birliği-Nawaz (PML-N) 18 sandalye kazandı. Geri kalan sandalyeler küçük partilere gitti.

Khan'ın Seçimlere Katılımı ve Siyasi Gerginlikler

Khan'ın Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) partisinin seçimlere katılmasının yasaklanması nedeniyle, destekçileri bağımsız olarak yarıştı. Analistler, derin kutuplaşmış bir siyasi ortamda artan militan şiddeti ve ekonomik krizle mücadele eden Pakistan'da net bir kazananın olamayabileceğini öngörüyorlar.

Seçim Sonuçlarının Ekonomik ve Siyasi Etkileri

Moody's Investors Service, sonuçların zamanında açıklanmasının yeni hükümetin sorunsuz kurulmasını sağlayacağını, politika ve siyasi belirsizliği azaltacağını belirtti. Gecikme, Pakistan'daki seçimler için olağandışı bir durumdu ve belirsizlik nedeniyle Karaçi borsa endeksi ve Pakistan devlet tahvilleri düştü. Uluslararası Af Örgütü, mobil hizmetlerin askıya alınmasını "ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarına yönelik açık bir saldırı" olarak nitelendirdi.