ABD'de enerji şirketlerinin faaliyette bulunan petrol ve doğal gaz sondaj kule sayısı, üç hafta süren düşüşün ardından, sınırlı da olsa artış gösterdi. Baker Hughes tarafından Foreks Haber'e mail yoluyla paylaşılan rapora göre, 17 Mayıs ile sona eren haftada ülkedeki toplam sondaj kule sayısı 1 adet artarak 604 oldu.

Petrol ve Doğal Gaz Sondaj Kulelerindeki Değişiklikler

Petrol sondaj kule sayısı, 1 adet artışla 496'ya yükselirken, doğal gaz sondaj kule sayısı değişmeyerek 103'te kaldı. İki ürün için ortak çalışma yapan sondaj kulelerinin sayısı da değişmeyerek 4 seviyesinde sabit kaldı. Geçen yılın aynı dönemine göre toplam sondaj kule sayısı 116 adet azaldı.

Karada ve Açık Sularda Sondaj Kuleleri

Petrol üretimi için geleceğe yönelik öngörüleri belirleyen sondaj kulelerinden 584'ü karada, 20'si ise açık sularda yer aldı. Önceki haftaya göre karadaki sondaj kule sayısı değişmezken, açık sulardaki kule sayısı 1 adet arttı.

Kanada ve Meksika Körfezi'nde Durum

Aynı hafta içinde Kanada'da sondaj kule sayısı 2 adet azalarak 114 seviyesine indi. Ülkede petrol kule sayısı 1 adet artarak 57'ye çıkarken, doğal gaz kule sayısı 3 adet düşüşle 57 olarak belirlendi. Meksika Körfezi'nde ise değişiklik olmadı.

Editör: Halit Alptekin