Avrupa hisse senedi piyasalarında, temel tüketici ürünleri hisselerindeki güçlü performans dikkat çekti. Özellikle Unilever, 1,5 milyar euroluk hisse geri alım programını başlatarak ve dördüncü çeyrek satışlarında artış kaydederek, kişisel eşya ve ev eşyası endeksinin yükselmesine öncülük etti. Unilever hisseleri %3'lük bir artış gösterdi.

British American Tobacco'nun İyi Performansı

British American Tobacco, yıl boyunca kar tahminlerini aşmasıyla endeksin kazanımlarına katkıda bulundu ve hisseleri %6,3 oranında değer kazandı.

Sağlık Sektörü ve AstraZeneca Kayıpları

Buna karşın, sağlık sektörü hisseleri AstraZeneca'nın üç aylık kar tahminlerini kaçırmasının ardından %0,3 değer kaybetti. AstraZeneca hisselerindeki %2,4'lük düşüş, STOXX 600'deki kazanımları sınırlayan faktörlerden biri oldu.

Nakliye Sektöründe Maersk ve Hapag Lloyd Kayıpları

Nakliye sektöründe ise Maersk, dördüncü çeyrek kar beklentilerini karşılayamaması ve konteyner gemilerindeki aşırı arz nedeniyle 2024 kazanç tahminlerinin geçen yılın altında kalacağını duyurduktan sonra %13,5 değer kaybetti. Rakibi Hapag Lloyd'un hisseleri de %8,5 oranında değer kaybetti.

Petrol ve Gaz Sektöründe Neste Düşüşü

Petrol ve gaz hisseleri de Finlandiyalı biyoyakıt üreticisi Neste'nin yenilenebilir ürünler segmenti için 2024 marj tahminlerinin beklenenden zayıf olmasının ardından darbe aldı. Neste hisseleri %12,2 düşüşle OMX Helsinki endeksinde ağırlık kazandı.

Yatırımcılar Dördüncü Çeyrek Kazançlarını Değerlendiriyor

Yatırımcılar, yüksek faiz oranlarının ortamında ABD ve Avrupa'daki şirketlerin dördüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiriyor. LSEG verilerine göre, STOXX 600 şirketlerinin dördüncü çeyrek kazançlarının yıllık bazda %7,6 düşmesi bekleniyor.

Adyen ve Kering'in Öne Çıkışı

Hollandalı ödeme şirketi Adyen, dijital iş alanındaki başarısı ve sıkı maliyet kontrolü sayesinde 2023 kazanç beklentilerini aşarak %16,4 oranında değer kazandı. Fransız lüks grubu Kering ise tahminler doğrultusunda dördüncü çeyrek satışlarını açıklamasının ardından %3,6 değer kazandı.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyelerinin Beklenen Yorumları

Piyasalar, gün içinde Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyeleri, aralarında ECB baş ekonomisti Philip Lane'in de olduğu kişilerin yapacakları yorumları bekliyor.