Asgari ücrete zam yapılması konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Kulislerde, asgari ücrete yapılacak olası ara zam oranları konuşulmaya başlandı. Peki, asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Yapılacaksa oran ne olacak?

Enflasyon Karşısında Asgari Ücret

Enflasyonun hızla yükselmesi, asgari ücretlilerin alım gücünü düşürdü. Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, düşük gelir gruplarının yüksek enflasyondan daha fazla etkilendiğini belirterek, "Mevcut enflasyon oranı yüzde 75,5 olsa da, vatandaşın hissettiği enflasyonun üç haneli olduğunu görüyoruz. Bu kadar yüksek bir enflasyon ortamında asgari ücrete bir düzenleme yapılmamasını doğru bulmuyorum," dedi.

Zam İhtiyacı ve Ekonomik Durum

Prof. Dr. Demiralp, asgari ücrete zam yapılmasının bir gereklilik olduğunu vurgulayarak, "Enflasyonun yüzde 38 seviyelerine düşeceğine inanmıyorum. Bizim tahminimiz yüzde 50’lere yakın bir oran. Bu ekonomik ortamda asgari ücretle başlayacak ve diğer ücretlere yansıyacak bir düzenleme yapılması gerekiyor," ifadelerini kullandı.

Hükümetten Sürpriz Zam Beklentisi

Kulislerde, asgari ücrete yapılacak olası zam oranları dile getiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete ara zam kararı verebileceği ve bu zam oranının enflasyonla doğru orantılı olmayacağı belirtiliyor. 2024 yılının ilk 6 ayında yüzde 25 oranında enflasyon beklenirken, asgari ücrete yapılacak ara zammın yüzde 15 oranında olabileceği konuşuluyor. Bu durumda, Temmuz ayında asgari ücretin 17.002 TL’den 19.552 TL’ye yükseltilmesi bekleniyor.

Karar Bekleniyor

Henüz asgari ücrete ara zam yapılmasına dair resmi bir karar alınmış değil. Ancak kulislerde, sürpriz bir adımın bayram sonrası atılabileceği konuşuluyor.

Editör: Halit Alptekin