ABD'de dün ve bugün açıklanan TÜFE ve ÜFE verileri beklentilerin altında kaldı. Fed'in faiz oranlarını sabit tutmasıyla birlikte New York Borsası güne karışık seyirle başladı.

TÜFE ve ÜFE Beklentilerin Altında

ABD'de dün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) ardından bugün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) de beklentilerin altında gerçekleşmesine karşın pay piyasalarında açılışta karışık bir seyir izleniyor. ÜFE mayısta aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 2,2 ile beklentilerin altında arttı.

Fed Faiz Oranlarını Sabit Tuttu

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından Fed, politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Karar metninde enflasyon hedefine doğru "ılımlı" bir ilerleme kaydedildiği belirtilirken, Fed'in bu yıl 3 faiz indirimine gitme ihtimali tamamen ortadan kalktı.

Borsa Endeksleri Karışık Seyretti

New York Borsası, açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,09 azalışla 38.677,12 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0,39 artışla 5.441,93 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,61 kazançla 17.715,17 puana çıktı. Enflasyonist baskıların hafiflemesiyle ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,28'e geriledi.

Kurumsal Hisselerde Hareketlilik

Kurumsal tarafta Broadcom'un hisseleri, yapay zeka çiplerine yönelik gelir tahminlerini artırmasının ve hisse bölünmesine gitmesinin ardından yüzde 14'e yakın değer kazandı. Tesla'nın hisseleri ise CEO Elon Musk'un 56 milyar dolarlık maaş paketinin ve Teksas'a taşınma planlarının hissedarlar tarafından onaylanacağı duyurusuyla yüzde 6'nın üzerinde yükseldi

Editör: Merve Öney