Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayıs ayında yıllık bazda yüzde 2,6 seviyesinde belirlendi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan verilere göre, nisan ayında yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon oranı mayıs ayında yüzde 2,6'ya yükseldi. TÜFE, mayısta aylık bazda yüzde 0,2 oldu.

Piyasa Beklentileri ile Uyumlu

Piyasa beklentileri, Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyonun yüzde 2,6, aylık enflasyonun ise yüzde 0,2 olması yönündeydi. Açıklanan veriler, piyasa beklentileriyle aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek Enflasyon Yüzde 2,9

Euro Bölgesi'nde çekirdek enflasyon ise mayıs ayında yıllık yüzde 2,9, aylık yüzde 0,4 olarak ölçüldü. AB'de ise nisan ayında yüzde 2,6 olan yıllık enflasyon, mayıs ayında yüzde 2,7 oldu. AB genelinde TÜFE, mayısta aylık bazda yüzde 0,2 olarak tespit edildi.

En Yüksek Enflasyon Hizmet Sektöründe

Euro Bölgesi'nde enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 1,83 ile hizmetlerde gerçekleşti. Hizmetleri, yüzde 0,51 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 0,18 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 0,04 ile enerji ürünleri izledi.

AB'de En Yüksek Enflasyon Romanya'da

AB uyumlu verilere göre, mayıs ayında enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler yüzde 5,8 ile Romanya, yüzde 4,9 ile Belçika, yüzde 4,3 ile Hırvatistan, yüzde 3,9 ile Macaristan ve yüzde 3,8 ile Portekiz oldu.

Editör: Merve Öney