Altın fiyatlarında bugün (Salı) görülen yükseliş, yatırımcıların merkez bankalarının faiz oranı kararlarını ve ABD'den gelecek ekonomik verileri beklemeleriyle ilişkilendirildi. TSİ 08:45 itibarıyla, altın spot işlemlerinde yüzde 0,5 oranında bir artışla ons başına 2.030,64 dolara yükseldi. Aynı zamanda, ABD altın vadeli işlemleri de yüzde 0,5 artarak 2.031,90 dolara çıktı. Dolar endeksi ise yüzde 0,2 düşüşle altının diğer para birimlerindeki yatırımcılar için daha cazip hale gelmesine yol açtı.

KCM Trade'den Tim Waterer'in Analizi
KCM Trade'in baş piyasa analisti Tim Waterer, Federal Reserve'in (ABD Merkez Bankası) faiz oranlarını düşürme yolundaki ilk kararını alana kadar altının dalgalanmaya devam edeceğini belirtti. Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası yetkilileri, faiz oranlarını düşürme kararı almadan önce daha fazla enflasyon verisine ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Faiz Oranları ve Altın Yatırımı

Faiz oranlarının düşürülmesi, getirisi olmayan külçe altın tutmanın fırsat maliyetini azaltır. Bu, altına olan talebi artırabilir ve fiyatları yukarı yönlü etkileyebilir.

ABD Ekonomik Verilerine Dikkat

Yatırımcılar, bugün açıklanması beklenen kişisel tüketim harcamaları verileri, yarın Çarşamba günü açıklanacak olan ABD'deki satın alma yöneticileri endeks verileri ve Perşembe günü açıklanacak olan dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla tahminlerini dikkatle takip ediyor. ABD Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısı 30 ve 31 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

Diğer Değerli Metallerde Durum

Diğer değerli metallerde de yükselişler göze çarpıyor. Spot işlemlerde gümüş yüzde 1,1 artışla ons başına 22,33 dolara, platin yüzde 1,1 artışla 902,36 dolara, paladyum ise yüzde 0,9 artışla 944,47 dolara yükseldi.