Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu hafta açıklayacağı politika kararını bekleyen yatırımcılarla birlikte Pazartesi günü yükselişle açıldı. Wall Street'teki sıçramanın ardından, S&P 500 endeksinin önceki seansta rekor zirveye ulaşması, Avrupa piyasalarına da olumlu yansıdı.

STOXX 600 Endeksinde Artış

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, geçen haftaki %1,5'lik düşüşün ardından TSİ 08:10 itibarıyla %0,7 artış gösterdi. Artış, Avrupa piyasalarındaki iyimser havanın bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

S&P 500 Endeksi ve Wall Street'in Etkisi

S&P 500 endeksi, ABD çip üreticileri ve ağır teknoloji hisselerindeki artışın etkisiyle Cuma günü iki yıl aradan sonra rekor seviyeye yükseldi. Bu gelişme, Avrupa hisselerine de pozitif bir ivme kazandırdı.

İngiltere Piyasalarındaki Durum

İngiltere'nin ana hisse senedi endeksleri, Wall Street'te bir önceki oturumda kaydedilen rekor kıran rallinin ardından Pazartesi günü yükselişe geçti. Mavi çipli FTSE 100, TSİ 11:13 itibarıyla %0,4 artarken, yurt içi odaklı FTSE 250 ise %0,6 yükseldi. Bu hareketlilik, yavaşlayan İngiliz ekonomisi ve yapışkan enflasyonla ilgili endişelerin hafiflemesine katkı sağlıyor.