Dolar, Japonya ve Avrupa'daki merkez bankası kararlarının ve ABD faiz oranlarının düşürülmesine ilişkin piyasa beklentilerinin etkisiyle Pazartesi günü kazançlarını korumaya çalıştı. Geçen hafta sonlarında veri kaynaklı yükselişin ardından, doların mevcut durumu piyasalarda dikkatle izleniyor.

Yen'de Gözlemlenen Hareketlilik

Japon para birimi yen, normalde sakin seyreden ticarette dikkate değer bir yükseliş gösterdi. Cuma günü bir ayın en düşük seviyesi olan 148,80'den 147,74'e yükselen yen, bu yıl dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Yen, Aralık ayındaki düşüşünden hızlı bir toparlanma göstererek son beş ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Japonya Merkez Bankası Toplantısı

Japonya Merkez Bankası, Pazartesi günü iki günlük bir toplantıya başladı. Yılın ilk gününde Japonya'nın batı kıyılarını vuran deprem ve banka yetkililerinin temkinli yorumları, gevşek para politikasından geçilmesi yönündeki beklentileri azalttı.

Avrupa ve Diğer Piyasalar

Dolar endeksi yüzde 0,09 düşüşle 103,19 puana gerilerken, euro karşısında 1,0901 dolarda dengelendi. Avrupa Merkez Bankası, Kanada ve Türkiye merkez bankalarının perşembe günü gerçekleşecek para politikası toplantıları, yoğun kurumsal kazanç sezonu ve Kızıldeniz'deki çalkantının etkisiyle, küresel ticaret ve tedarik zincirlerinde önemli gelişmeler bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası ve Sterlin

Avrupa Merkez Bankası'nın toplantısı öncesinde, borçlanma maliyetlerini düşürme yönündeki tartışmaların yoğunlaştığı görülüyor. Piyasa analistleri, bankanın enflasyon tahminlerinin yanıltıcı olduğuna inanıyor ve bu yıl beş faiz indirimi bekliyor. Sterlin, en son gün içinde yüzde 0,12 artışla 1,2716 dolardan işlem görürken, Cuma günkü verilerin perakende satışlarda ciddi bir düşüş göstermesiyle geçen hafta değer kaybetti. İngiliz para birimi, İngiltere Merkez Bankası'nın faiz oranlarını Avrupa Merkez Bankası veya Federal Rezerv ile aynı hızda indirmeyeceği beklentileriyle destek buldu.