Pazartesi günü, altın fiyatları yatırımcıların faiz indirimine yönelik beklentilerinin azalması ve ABD'den gelen önemli ekonomik veriler ile bu haftaki merkez bankası toplantıları öncesinde risk iştahının artmasıyla düştü. Spot altın fiyatları GMT 06:39 itibarıyla yüzde 0,4 düşüşle ons başına 2.022,28 dolara geriledi. Aynı zamanda, ABD altın vadeli işlemleri de yüzde 0,3 düşüşle 2.023,80 dolara indi.

Fed Faiz İndirimine Yönelik Beklentiler ve Altın Fiyatları

Fed'in Mart ayında faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin zayıflaması, altın fiyatları üzerinde bir tavan oluşturduğu gözlemleniyor. OANDA'nın Asya-Pasifik bölgesi baş piyasa analisti Kelvin Wong'a göre, Orta Doğu'daki jeopolitik belirsizlikler, özellikle Kızıldeniz'deki nakliye ile ilgili durumlar, altının 2.015 doların üzerinde kalmasını destekliyor.

Japonya Hisseleri ve Teknoloji Sektörü

Japon hisse senetleri, yapay zeka hakkındaki heyecanın merkez bankası toplantıları ve önemli ekonomik verilerle dolu haftada teknoloji sektörü hisselerinin artışıyla yükselişe geçti. Bu durum, ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinin de yükselişini destekledi.

Diğer Güvenli Limanlar ve Dolar Endeksi

Güvenli liman olarak kabul edilen diğer yatırım araçları düşüş yaşarken, dolar endeksi yüzde 0,1 düşerek neredeyse bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. On yılın gösterge ABD Hazine tahvili getirileri, bir aydan fazla sürenin en yüksek seviyesinden yüzde 4,1148'e düştü.

Fed'in Faiz Oranları ve Altın Fiyatlarındaki Haftalık Düşüş

Geçen hafta, Fed yetkililerinin merkez bankasının faiz oranlarını düşürme konusunda daha fazla enflasyon verisine ihtiyaç duyduklarını belirtmelerinin ardından, altın fiyatları yaklaşık yüzde 1 düşerek altı haftanın en büyük haftalık düşüşünü yaşadı. Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu'nun IRBR faiz oranı olasılıkları uygulamasına göre, yatırımcılar artık bu yıl faiz oranlarının 132 baz puan düşürülmesini bekliyor.

Diğer Değerli Metallerin Durumu

Spot işlemlerde gümüş yüzde 1,9 düşüşle ons başına 22,18 dolara, platin yüzde 0,3 düşüşle 896,27 dolara, paladyum ise yüzde 0,8 düşüşle 938,70 dolara geriledi. Bu hareketler, daha yüksek faiz oranlarının külçe tutmanın fırsat maliyetini artıracağını gösteriyor.