Spekülatif alımlar ve Orta Doğu’daki devam eden jeopolitik gerilimlerin etkisiyle, altın fiyatları rekor bir yükselişe imza attı. ABD istihdam verilerinin güçlü çıkmasına rağmen, altın fiyatlarındaki bu artış dikkat çekti.

Rekor Seviyelere Ulaşan Altın Fiyatları

Spot altın, seansın erken saatlerinde 2.353,79 dolar/ons seviyesine ulaşarak rekor kırdı. Türkiye Saati ile 07:06 itibarıyla altın, %0,6'lık bir artışla 2.343,89 dolar/ons değerindeydi. ABD vadeli altın kontratları ise %0,7 artarak 2.361,09 dolar/ons seviyesine yükseldi.

Uzmanlardan Altın Analizi

Finansal piyasa analisti Kyle Rodda, vadeli işlem fiyatlarındaki bu hareketlenmenin piyasada bir momentum yakalandığının göstergesi olduğunu belirtti. Rodda ayrıca, Orta Doğu'daki jeopolitik gerginliklerin altın için başka bir itici güç olabileceğini ekledi. Altının %12'lik kazancı, merkez bankası alımları, artan jeopolitik riskler ve momentum takip eden fonlardan gelen taleple desteklendi.

Euro Bölgesi'nde nisan enflasyon rakamları açıklandı Euro Bölgesi'nde nisan enflasyon rakamları açıklandı

Piyasa Beklentileri
City Index'ten Matt Simpson ise piyasanın 2.400 doları test etme eğiliminde olduğunu ve henüz bir düşüş eğiliminin sinyallerinin görülmediğini söyledi. Simpson, yakın gelecekte bir düşüş dalgalanması beklentisini dile getirdi.

Editör: Halit Alptekin