BIST 100 endeksi tarihi zirvede! BIST 100 endeksi tarihi zirvede!

Pazartesi günü, altın fiyatları yüzde 0,2'lik bir düşüşle ons başına 2,354.77 dolara geriledi. Bu düşüş, yatırımcıların ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından beklenen ilk faiz indiriminin zamanlamasına dair ipuçları verebilecek kritik enflasyon verilerini beklemeleriyle tetiklendi. Geçtiğimiz hafta, altın iki haftanın en yüksek seviyesini görmüştü, ancak yatırımcılar artık daha temkinli bir yaklaşım sergiliyor.

ABD Ekonomisindeki Güncel Gelişmeler ve Etkileri
ABD'de üretici fiyatları endeksi (PPI) yarın Salı günü ve tüketici fiyatları endeksi (CPI) Çarşamba günü açıklanacak. ABD'nin Nisan ayı istihdam verilerinin beklenenden zayıf çıkması, Fed'in bu yıl içinde faiz oranlarında bir indirime gitme olasılığını artırdı. Zayıf istihdam verileri ve ekonomik yavaşlama endişeleri, Fed'in Eylül ayında parasal genişlemeye başlaması beklentilerini güçlendirdi. Düşük faiz oranları, altın gibi faiz getirmeyen yatırımların fırsat maliyetini azaltır ve genellikle altın fiyatlarını destekler.

Diğer Değerli Metallerde Son Durum
Altınla birlikte diğer değerli metallerde de düşüş yaşandı. Gümüş, yüzde 0,4'lük bir düşüşle ons başına 28.03 dolara gerilerken, platin yüzde 0,1 düşüşle 992.89 dolara ve paladyum da 978.03 dolara düştü. Söz konusu hareketler, genel olarak değerli metaller piyasasında bir durgunluk ve yatırımcıların riskten kaçınma eğilimini yansıtıyor.

Ekonomik Göstergelerin Altın Üzerindeki Etkileri
Bu hafta açıklanacak olan enflasyon verileri, altın fiyatlarının gelecekteki yönü üzerinde belirleyici olacak. Eğer enflasyon beklentilerin altında kalırsa, Fed'in faiz oranlarını düşürme ihtimali artar, bu da altın fiyatlarını olumlu etkileyebilir. Ancak, beklenenden yüksek bir enflasyon verisi, faiz indirimi beklentilerini zayıflatabilir ve altın üzerinde baskı oluşturabilir.

Editör: Halit Alptekin