ABD doları ve tahvil getirilerinin güçlenmesiyle birlikte altın fiyatları yatay seyrediyor. Spot altın, %0,2 düşüşle 2.356,92 dolar/ons seviyelerinde işlem görüyor.

Altın Fiyatları Dolar ve Tahvil Getirileri Etkisiyle Geriliyor

Altın fiyatları, ABD doları ve Hazine getirilerinin, Federal Reserve'in faiz oranı yörüngesine daha fazla netlik kazandırabilecek önemli enflasyon verileri öncesinde sağlam durmasıyla geriledi. TSİ 06:34 itibariyle spot altın, %0,2 düşüşle 2.356,92 dolar/onsa geriledi. Fiyatlar, 20 Mayıs'ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.449,89 dolara ulaşmıştı.

Dolar Değer Kazanıyor

Dolar %0,1 değer kazanarak altını diğer para birimi sahipleri için daha az cazip hale getirirken, gösterge ABD 10 yıllık tahvil faizleri son birkaç haftanın zirvesine yükseldi. ANZ emtia stratejisti Soni Kumari, "Yatırımcılar kar elde etmeye çalışacak ve fiyatlar 2.350 dolar/ons civarında işlem görüyor. Yani fiyatlarda düzeltme olmadı ama geçen pazartesi çok keskin bir rallinin ardından bir tür sağlıklı konsolidasyon yaşanıyor. Yatırımcılar kendilerini altına göre konumlandırmaya çalışacaklar çünkü genel olarak uzun vadeli temeller şu anda altın için oldukça güçlü görünüyor" dedi.

Kritik Enflasyon Verileri Bekleniyor

Fed'in enflasyon için tercih ettiği ölçü olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verileri cuma günü açıklanacak. KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, "Daha yumuşak bir ABD çekirdek PCE açıklaması, olası faiz indirimi zamanlaması etkileri göz önüne alındığında, altının 2.400 dolar seviyesini geri kazanmasını kolaylaştıracaktır" dedi.

Faiz İndirimi Beklentileri

CME FedWatch Tool'a göre, traderlar şu anda kasım ayına kadar faiz indirimi olasılığını yaklaşık %57 olarak fiyatlıyor. Bu durum, altın fiyatlarının kısa vadede nasıl hareket edeceğine dair önemli bir gösterge olacak.

Editör: Halit Alptekin