Dolar, kritik enflasyon verileri öncesinde Federal Rezerv'in faiz oranlarını yıl sonuna kadar indirmeyeceği beklentileriyle güç kazandı. Yen ise dört haftanın en zayıf seviyesine geriledi.

Düşük Tahvil Talebi Doları Destekledi

ABD Hazine tahvillerine düşük talep ve iki yıllık ve beş yıllık tahvil satışlarının zayıf geçmesi sonrası, yükselen Hazine getirileriyle dolar değer kazandı. Euro %0.09 düşüşle 1.0848 dolarda seyretti ve ayın ilk kazancı olan %1.7 artışla 2024'ün ilk ayını kazançla kapatmaya hazırlanıyor. Sterlin ise 1.27525 dolarda son buldu ve Mayıs ayında %2 artış kaydetti.

Tüketici Güveni İyileşirken Enflasyon Endişeleri Sürüyor

Salı günü açıklanan veriler, ABD tüketici güveninin üç ay üst üste düşmesinin ardından Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde iyileştiğini gösterdi. Ancak enflasyon endişeleri devam ediyor ve birçok hane gelecek yıl daha yüksek faiz oranları bekliyor.

Piyasalar Fed'in Hamlesini Bekliyor

Karışık anket sonuçları, piyasaların Fed'in bir sonraki hamlesini tartıştığı bir dönemde geldi. Yıl başında 150 baz puanlık faiz indirimi beklenirken, şimdi bu yıl için 34 baz puanlık indirim fiyatlanıyor. CME FedWatch aracına göre, Eylül ayında bir faiz indirimi yapılması olasılığı %44 olarak belirlendi.

Enflasyon Verileri Piyasaların Odağında

Bu hafta piyasanın odağında birçok enflasyon raporu olacak. Çarşamba günü Almanya'nın, Cuma günü ise Euro bölgesinin genel enflasyon verileri açıklanacak. Ana gündem ise, Cuma günü Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi raporu olacak.

Dolar Endeksi Dalgalanıyor

Bir dizi para birimine karşı dolar endeksi, Salı günü dokunduğu iki haftanın en düşük seviyesi olan 104.33'ten biraz uzaklaşarak 104.7'de çok az değişti. Endeks Mayıs ayında %1.5 düştü. OCBC'den döviz stratejisti Christopher Wong, "104-105 aralığının, bir sonraki katalizör gelene kadar devam etmesini bekliyoruz," dedi.

Avustralya Doları ve Yenin Durumu

Avustralya doları, tüketici fiyat enflasyonunun beklenmedik bir şekilde Nisan ayında beş ayın en yüksek seviyesine çıkması sonrası 0.66485 dolarda çok az değişti. Yen, Çarşamba günü erken saatlerde dolar karşısında dört haftanın en düşük seviyesi olan 157.41'e dokunarak, Nisan sonu ve Mayıs başında Tokyo'nun müdahalelerine neden olan seviyelere geri döndü. Yen, diğer para birimlerine karşı da genelde zayıftı.

Japonya Merkez Bankası'nın Tepkisi

Japonya Merkez Bankası, yenin keskin düşüşlerinin enflasyonu artırması veya gelecekteki fiyatlara ilişkin halkın algısının beklenenden fazla değişmesi durumunda faiz oranlarını artırabilir. Yen, dolar karşısında yıl için %10 düştü, ancak Mayıs ayında aylık kazanç sağlayabilir. Asya saatlerinde, ABD 10 yıllık gösterge tahvil getirisi %4.568'e yükseldi.

Editör: Halit Alptekin