Verilerin Fed'in faiz indirimlerinin zamanlaması ve kapsamına ilişkin yeni şüpheler yaratmasıyla ABD hazine tahvili getirileri Çarşamba günü dört haftanın zirvesine yaklaştı. Bu durum, Asya-Pasifik tahvillerini ve doları yükseltirken hisse senetleri üzerinde baskı yarattı.

ABD Hazine Getirileri Zirveye Yaklaştı

Gösterge ABD 10 yıllık getirileri Tokyo işlem saatlerinde %4,556'ya kadar yükseldi. Bu seviye, bir gecede kötü alınan iki ve beş yıllık Hazine ihalelerinin ardından 3 Mayıs'tan bu yana görülmemiş bir seviyeye işaret ediyor. Eşdeğer Japon getirileri %1,065 ile Aralık 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, Avustralya getirileri %4,42 ile üç haftadan fazla bir sürenin zirvesine çıktı.

Tüketici Güveni ve Ekonomik Belirsizlikler

Yatırımcılar, Mayıs ayı ABD tüketici güven endeksindeki keskin iyileşme karşısında hazırlıksız yakalandı. Bu durum, ekonominin gücü ve yapışkan enflasyon baskıları hakkında tahminlerde bulunmaya yol açtı ve Fed'in politika yolunun görünümünü bulanıklaştırdı. CME Group'un FedWatch aracına göre, trader'lar Eylül ayına kadar en az çeyrek puanlık faiz indirimi olasılığını %44 olarak tahmin ediyor.

Dolar ve Diğer Para Birimleri

Dolar, Çarşamba günü 157,41 yen ile dört haftanın zirvesine yükseldi. Hem euro hem de sterlin karşısında %0,07 değer kazandı. Avustralya doları, yerel tüketici enflasyonunda beklenmedik bir sıçrama olduğunu gösteren verilerle desteklenerek %0,08 artışla 0,66545 dolara yükseldi. National Australia Bank stratejistleri, ABD ekonomik haberlerinin, para piyasasındaki sarkacın üçüncü çeyrekte düşük ABD oranları lehine geri dönüp dönmediğini izleyeceklerini belirtti.

Petrol Fiyatları Yükseldi

Ham petrol, OPEC+'nın bu Pazar günü yapacağı toplantıda üretim kesintilerini sürdüreceği spekülasyonunun etkisiyle dördüncü günde de yükselerek dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Temmuz teslimli Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla varil başına 84,49 dolara yükseldi. ABD West Texas Intermediate vadeli kontratları ise %0,4 artışla 80,18 dolara çıktı.

Hisse Senetleri Üzerinde Baskı

Bölgesel borsalar, Çin anakarası hariç, Çarşamba günü çoğunlukla düşüktü. Japonya'nın Nikkei endeksi %0,4, Avustralya'nın gösterge endeksi %1'den fazla düşerken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,2 düştü. Ancak anakara mavi çipleri %0,3 oranında değer kazandı. MSCI'nın Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,8 düştü. ABD S&P 500 vadeli işlemleri ise %0,2 düşüş gösterdi.

Editör: Halit Alptekin