Almanya, 2023 yılında elektrikli otomobil ihracatında büyük bir artış gösterdi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, ülke geçen yıl 786 bin elektrikli otomobil ihraç ederek, toplamda 36 milyar euro gelir elde etti. Bu rakam, önceki yıla göre yüzde 58'lik bir artışı temsil ediyor.

Ana Alıcı Ülkeler

Hollanda, Almanya'dan elektrikli otomobil alımında lider konumunda bulunuyor. 2023'te Hollanda'ya yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 15,6'sını oluştururken, İngiltere yüzde 13,4 ve Belçika ise yüzde 12,4 ile takip etti. Aynı dönemde, Almanya'nın elektrikli otomobil ithalatı da yüzde 23,5 artışla 446 bin adede ulaştı ve bu ithalat için 14,1 milyar euro harcandı.

İthalat Kaynakları

İthalatta ise Çin başı çekti; Almanya'ya yapılan elektrikli otomobil ithalatında Çin'in payı yüzde 29 oldu. Güney Kore yüzde 9,9, Çekya ise yüzde 9,3 ile izledi. Özellikle Çin'den ithal edilen elektrikli otomobil miktarı, bir önceki yıla göre iki katına çıktı.

Yerel Üretimde Artış

Alman otomotiv endüstrisi de 2023 yılında elektrikli otomobil üretiminde önemli bir artış gösterdi. Üretim, bir önceki yıla göre yüzde 59,9 artarak yaklaşık 973 bin adete yükseldi ve üretimin değeri 40,4 milyar euroya ulaştı.

Otomobilde mayıs ayı kampanyaları! Otomobilde mayıs ayı kampanyaları!

Ancak Alman otomobil üreticileri, enflasyonist baskılar, yüksek enerji maliyetleri ve Avrupa'daki yavaş ekonomik büyümenin yanı sıra Çinli otomobil üreticileri ve Tesla gibi firmaların artan rekabetiyle karşı karşıya kaldı.

Editör: Merve Öney