Almanya'da çiftçiler, hükümetin tarım sübvansiyonlarındaki kesintilere karşı çıkarak, traktörleriyle yolları kapatarak büyük protestolar başlattı. Çiftçiler, sübvansiyonların kademeli olarak kaldırılması planlarına tepki gösteriyor. Protestolar, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin desteğiyle gerçekleşti ve çeşitli sloganlar taşıyan pankartlar eşliğinde traktör ve kamyon konvoyları  yolları kapattı.

Yeşiller'den Şansölye Yardımcısı Robert Habeck, çiftçilerin protesto hakkının kötüye kullanılabileceği konusunda uyarıda bulundu. Habeck, bazı grupların darbe çağrıları yaptığını ve etnik milliyetçi sembollerin sergilendiğini belirtti. Polis, ülke genelinde birçok yolun ve otoyol tali yollarının trafiği aksatarak kapatıldığını rapor etti.
Alman Çifçiler Caddeleri Trafiğe Kapattı

Hükümetin, çiftçilere sağladığı yıllık yaklaşık 900 milyon euro tutarındaki iki vergi indirimini sonlandırma planı, çiftçiler arasında büyük tepki çekti. Çiftçiler, bu kesintilerin çiftliklerini iflasa sürükleyeceğini iddia ediyor.

Mahkeme kararı olayları tetikledi!

Koalisyon hükümeti, bir mahkeme kararı sonrası 2024 bütçesinde milyarlarca euro tasarruf yapmak zorunda kaldı. Çiftçiler, vergi indirimlerinin sona ermesinin yükünün haksız bir şekilde kendilerine yüklendiğini savunarak, ana trafik ve lojistik yollarını bloke etme sözü verdi.

Bir kamu yayıncısı tarafından yapılan anket, halkın büyük çoğunluğunun protestoları desteklediğini gösterdi. Şansölye Olaf Scholz, çiftçilerin tepkisi üzerine tarımsal sübvansiyon kesintilerini yeniden gözden geçirdi. 

Muhalefetteki AfD partisi, çiftçilerin protestosunu destekledi ve hükümetin politikalarını eleştirdi. Alman çiftçi derneği DBV'nin başkanı ise, aşırı sağ aktivistlerin protestoları kendi amaçları için kullanabileceği konusunda endişelerini ifade etti. AfD, son anketlere göre, Sosyal Demokratlar ve koalisyon ortakları Yeşiller ile Özgür Demokratlar'ın önünde yer alıyor. Muhafazakar Hıristiyan Demokrat muhalefet ise %31 oranında destek alıyor.