Ağaoğlu Şirketler Grubu, enerji sektöründeki çalışmalarıyla dikkatleri çekmeye devam ediyor. Geçen yıl Ağustos ayında halka arz edilen Tatlıpınar Enerji’nin (TATEN) başarısının ardından, Grubun CEO’su ve Tatlıpınar Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kutluğ, yeni halka arzlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları ve Yeni Halka Arzlar

CNBC-e canlı yayınına katılan Kutluğ, şirketin elektrikli araç şarj istasyonları konusundaki planlarını paylaştı. Bunun yanında Borsa İstanbul’da halka arza çıkabilecek yeni Ağaoğlu Grubu şirketlerinin de olabileceğini söyledi. Kutluğ, “Umuyorum ki Ağaoğlu GYO’yu sene sonu olmadan halka açık görmüş olacağız. İnovatif bir GYO düşünüyoruz. Ağaoğlu GYO’dan sonra birkaç halka arz daha gelecek.” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul Yatırım Fonu Planları

Kutluğ, Ağaoğlu Grubu’nda başka halka arzların da planlandığını belirtti. Ayrıca gayrimenkul yatırım fonu kurma planlarının olduğunu söyledi. Bu açıklamalar, Ağaoğlu Grubu’nun yatırımcılar için yeni fırsatlar sunmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Tatlıpınar Enerji'nin Finansal Performansı

Geçen yıl Ağustos ayında halka arz olan Tatlıpınar Enerji (TATEN) hakkında da konuşan Kutluğ, Balıkesir yatırımının üçüncü çeyrekte devreye gireceğini bildirdi. Bursa ve Yalova projeleri için finansman görüşmelerinin devam ettiğini belirten Kutluğ, şirketin yılın ilk çeyreğine yönelik finansal sonuçlarını değerlendirdi. Varlıkların %10 arttığını ve hasılatta %30’a, karlılıkta ise %75’e yakın bir artış olduğunu söyledi. “Rakamların iyi olduğunu söyleyebilirim. Şirketin ilk çeyrekte 132 milyon TL kar elde ettiğini bildirdi. Büyümekte olan bir şirket, asıl yansımalarını sonraki bilançolarda daha iyi göreceğiz.” dedi.

TATEN Hisselerinin Durumu

Geçen yıl Ağustos ayında 22,50 TL’den halka arz olan TATEN hisseleri, Eylül 2023’te 85 TL’ye kadar yükselmişti. Ancak bu seviyeyi koruyamayan hisseler yılı 30,78 TL’den kapattı. 2024’e güçlü bir başlangıç yapan hisseler, sonrasında değer kaybetti. Aylık bazda %2,77 prim yapan hisseler, haftalık bazda %5’ten fazla değer kaybetti. Yazım sırasında %0,98’lik düşüş ile 30,34 TL’den işlem görüyor.

Editör: Halit Alptekin