Yatırımcının büyük umutla beklediği Efor Çay Sanayi Ticaret A.Ş. (EFORC) hisseleri, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı ilk günde beklentileri karşılayamadı. BIST 100 endeksinin sınırlı yükselişle 10 bin 911 puandan başladığı günde, EFORC hisseleri yatırımcıdan gördüğü düşük talep ile dikkat çekti.

Hisselerin İlk İşlem Günü Performansı

14,50 TL fiyattan halka arz edilen EFORC hisseleri, ilk işlem gününde %3 yükselişle 15,29 TL’den işleme başladı. Saat 10.10’da 15,95 TL’ye kadar yükselen hisseler, daha sonra hafif bir gerileme yaşadı. Yazım sırasında %5,66’lık bir yükselişle 15,32 TL’den işlem görüyordu.

Yüklü Miktarda Alış ve Satış İşlemleri

Hisselerin işlem görmeye başlamasından kısa bir süre sonra Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden pay alım-satım bildirimi geldi. Oktay Cesur’un, şirketin paylarından 15,95 TL fiyat aralığından 37.075 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirdiği açıklandı. Bu işlem ile birlikte şirketin sermayesindeki pay hakkının %0 olduğu bildirildi. Ayrıca, Muhammet Karadağ’ın şirketin paylarından 14,79 – 15,02 TL fiyat aralığından 65.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirdiği ve şirketteki pay haklarının %0,017 sınırına ulaştığı duyuruldu.

Yatırımcıların Beklentileri Karşılanmadı

Yatırımcılar, EFORC hisselerinin ilk işlem gününde tavan yapmasını beklerken, hisseler bu beklentiyi karşılamadı. İlk günkü performans, yatırımcıların gelecekteki beklentilerini yeniden değerlendirmelerine neden olabilir. Hisselerin önümüzdeki günlerde nasıl bir performans göstereceği, yatırımcıların yakın takibinde olacak.

Editör: Halit Alptekin