Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Nisan 2024 ayına ilişkin "Açlık ve Yoksulluk Sınırı" raporunu yayımladı. Raporda, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin aylık yaşam maliyetleri detaylı bir şekilde ele alındı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırında Artış

Ankara'da dört kişilik bir aile için gerekli olan aylık gıda harcaması (açlık sınırı), 16.792,99 TL'den 17.725,19 TL'ye yükseldi. Yoksulluk sınırı ise, gıda haricindeki giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri zorunlu harcamalarla birlikte 54.700,32 TL'den 57.736,78 TL'ye çıktı. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de 22.991,90 TL olarak belirlendi.

Gıda Ürünlerinde Fiyat Değişimleri

Rapora göre, Nisan ayında gıda ürünleri fiyatlarındaki değişim dikkat çekici oldu. Süt ve yoğurt fiyatlarında değişiklik olmazken, peynir fiyatlarında artış gözlemlendi. Et ürünlerindeki fiyat artışı, dana eti ve kuzu eti başta olmak üzere tüm et çeşitlerini kapsadı. Tavuk ve balık fiyatları da yükseldi, ancak yumurta fiyatlarında düşüş oldu. Kuru baklagillerde nohut ve yeşil mercimek fiyatları artarken, kırmızı mercimek ve kuru fasulye fiyatlarında düşüş yaşandı.

Sebze ve Meyve Fiyatları

Taze sebze ve meyve fiyatlarında ise karışık bir tablo ortaya çıktı. Bazı sebzelerin fiyatlarında düşüş olurken, patates ve soğan gibi temel tüketim ürünlerinin fiyatları arttı. Meyve fiyatları, özellikle tezgâhlarda bulunan kayısı ve nektarin gibi mevsim ürünlerinde yüksek fiyatlar dikkat çekti.

Çin'in bilgi işlem gücü dünya ikincisi oldu! Çin'in bilgi işlem gücü dünya ikincisi oldu!

Tahıl ve Diğer Gıda Maddeleri

Ekmek, pirinç, un, makarna gibi tahıl ürünlerinin fiyatlarında genel bir değişiklik olmazken, zeytinyağı ve tereyağ gibi yağ ürünlerinde fiyat artışı yaşandı. Reçel ve salça fiyatlarında ise düşüş görüldü.

Editör: Halit Alptekin