ABD'nin, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başladığı 2022 yılının Şubat ayından bu yana Ukrayna'ya yaptığı yardım 81 milyar dolara ulaştı. Bu yardımların 51 milyar dolarlık kısmı askeri yardımlardan oluşuyor.

ABD'den Ukrayna'ya Dev Yardım

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa İşleri Direktörü Michael Carpenter, Ukrayna medyasına verdiği röportajda, ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı yardımların detaylarını paylaştı. Carpenter, "Kısa bir süre önce ek finansmanla ilgili bir yasa çıkardık. Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 81 milyar dolarlık yardım sağladığımız unutulmamalı ve bu çok fazladır. Bunun 51 milyar doları askeri yardımdır" dedi.

Gelecekteki Yardımlar ve Hava Savunması

Carpenter, ABD'nin Ukrayna'ya gelecekte yapacağı yardımlarla ilgili kesin bilgi vermekten kaçındı, ancak hava savunmasının öncelikli ihtiyaçlardan biri olduğunu belirtti. "Bildiğiniz gibi yıl sonunda bir seçim var. Ukrayna’nın savaşta ihtiyaçlarını karşılamak için mümkün olduğunca fazla kabiliyeti nasıl artırabileceğimize odaklanmış durumdayız. Ve şu anda öncelikli ihtiyaçlardan birinin hava savunması olduğunu biliyoruz. Bu nedenle müttefiklerimizle Ukrayna’ya nasıl daha etkili hava savunması sağlayabileceğimiz konusunda iletişim kuruyoruz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun Rolü

Carpenter, Başkan Biden’ın liderliğinde kurulan Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun önemine değindi. Bu grubun, Ukrayna'ya ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak üzere müttefikleri ve ortakları bir araya getirme konusunda kritik bir rol oynadığını belirtti.

Editör: Halit Alptekin