Veri güvenliği için HAVELSAN'dan milli yazılım hamlesi! Veri güvenliği için HAVELSAN'dan milli yazılım hamlesi!

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), yapılan son açıklamada, Baykar'ın mevcut finansal teşvik, hibe ve destek programlarından faydalanmadığını belirtti. SSB, Türkiye'nin savunma sanayisinde yerli ve milli imkanlarla güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına sürekli çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Savunma Sanayisinin Finansal ve Teknik Kapasitesi

Türk savunma sanayisinin 12 milyar doları aşan cirosu, 2 milyar dolar üzerinde AR-GE harcaması ve 90 milyar dolarlık proje hacmiyle global bir oyuncu olduğunu vurgulayan SSB, sektördeki şirketlere yönelik çeşitli finansal destekler sağlandığını açıkladı. Bu programlar kapsamında 500'ü aşkın firmaya ve 400'ü aşkın tedarik projesine 6 milyar liraya yakın destek verildiği bildirildi.

Baykar'ın Teşvik ve Desteklerden Yararlanmama Durumu

Açıklamada, Baykar'ın söz konusu destek programlarına başvurmadığı ve herhangi bir finansal avantaj sağlamadığı altı çizildi. Şirketin ülke ekonomisine ve ihracat rekorlarına önemli katkılar sağladığına dikkat çekilerek, Baykar'a yönelik art niyetli ifadelerden kaçınılması gerektiği ifade edildi.

Savunma Sanayisinin Gelecek Vizyonu

SSB, savunma sanayisinin ulusal güvenlik açısından kritik bir öneme sahip olduğunu ve politik malzeme olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti. Başkanlık, 'Güçlenen Türkiye'nin Yükselen Yıldızı' olarak nitelendirilen savunma sanayisindeki bağımsızlık ve yeni rekorlara ulaşma hedeflerine vurgu yaptı.

Editör: Halit Alptekin