Mia Teknoloji'den savunma alanında Ar-Ge hamlesi Mia Teknoloji'den savunma alanında Ar-Ge hamlesi

Amerika Birleşik Devletleri, İsraillilerin Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrini işgal etmeye yönelik planlarına itiraz etmek amacıyla, İsrail'e yapılan silah sevkiyatını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Alınan  karar, Başkan Joe Biden yönetiminin, bölgede çatışmalardan kaçan yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah'a yönelik geniş çaplı bir saldırıdan kaçınma çabasının bir parçası olarak görülüyor.

Silahların Potansiyel Etkisi ve Endişeler

ABD'li yetkililer, özellikle 2000 pound ağırlığında 1.800 bomba ve 500 pound ağırlığında 1.700 bomba olmak üzere büyük miktarda mühimmatın İsrail'e transferinin askıya alındığını belirtti. Bu silahların Gazze'nin yoğun nüfuslu bölgelerinde kullanılması durumunda yaratabileceği etkiler, büyük endişelere yol açmış durumda. Söz konusu kararın arkasındaki ana motivasyon, kalabalık kentsel alanlarda olası sivil kayıpları minimize etmek.

İsrail'in Refah'taki Hareketleri ve İnsani Durum

Gazze ve Mısır arasındaki Refah'taki ana sınır geçişinin İsrail güçleri tarafından ele geçirilmesi, Gazze'ye yapılan yardımların kesintiye uğramasına neden oldu. Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre, İsrail'in Hamas'ı ortadan kaldırmak amacıyla başlattığı askeri harekât, çoğunluğu sivil olmak üzere 34,789 Filistinlinin ölümüne yol açtı.

ABD'nin İsrail'e Bağlılığı ve Gecikmeler

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, silah sevkiyatında bir gecikme olup olmadığına değinmeden, ABD'nin İsrail'in güvenliğine yönelik "sarsılmaz" taahhüdünü tekrarladı. Ancak, bu gecikme, İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından 7 Ekim'de İsrail kasabalarına yönelik düzenlenen saldırılardan bu yana ABD'nin İsrail'e olan desteğinde gözle görülür bir değişikliğin ilk işareti olarak yorumlanıyor.

Protestolar ve Toplumsal Tepkiler

ABD'deki üniversiteler ve aktivist gruplar, bu kararın ardından yapılan protestolarda Biden yönetimini İsrail'e yönelik silah ve diğer destekleri kesmeye çağırdı. Bu stratejik kararın, İsrail ve Filistin arasındaki süregiden çatışmalara nasıl bir etki yapacağı ve uluslararası toplumun bu duruma nasıl tepki vereceği merak konusu.

Editör: Halit Alptekin